Ku do gjejmë shpëtim

Kultura

Ku do gjejmë shpëtim

Nga: Dibran Demaku Më: 2 janar 2021 Në ora: 23:43
Dibran Demaku

 

Ku do gjejmë shpëtim

rrugë e gjatë mërgimi
pa fillim as fund
kur të na mund harrimi
ëndrrat kush i shkund

rrugë e gjatë mërgimi
pa fund as fillim
kur të na mund harrimi
ku do gjejmë shpëtim...

Rrimë

rrimë...e presim e presim e presim
damarët e gjakut i shesim
na rriten thonjtë...i presim
veç ëndrrat dhe shpresat s‘i vdesim...

Ne enderr

ne harten e trupit tend
me male ultesira e kodra
shpirti pushoi ne nje kend
zemra rrezatoi ngrohtesi si votra...

As nuk je as nuk jam

as nuk je as nuk jam
në zemër më ke në zemër të kam
më kërkove dje të kërkova sot
gjurmëve të kujtesës ca pika lot‘...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat