Trupat e KFORIT në romanin "Ti"

Kultura

Trupat e KFORIT në romanin "Ti"

Nga: Ilir Muharremi Më: 22 tetor 2021 Në ora: 14:36
Kopertina e librit

"Trupat e KFOR-it u futën edhe me këmbësori në të gjithë teritorrin e Kosovës.

Dielli sërish ka lindur mbi shpresat e njerëzve të vuajtur, të cilët mezi e prisnin kthimin nëpër shtëpitë e tyre të djegura, që dukeshin si gërmadha. Serbët, teksa tërhiqeshin, vazhdonin të bënin krime të vrisnin civilë në formë tinzare.

Serbët nuk e pranonin disfatën dhe ngritinin tre gishtërinj, derisa në fytyrë vërhej mllefi dhe dhimbja për këtë vend.  

Kosova tashmë fërgëllonte nga Dielli, e nxehtësia edhe mua m’i përvëlonte faqet dhe ndieva ca bulëza djerse të më grumbulloheshin mbi vetulla. Ishte ky Diell i shpresës që rrezantonte mbi unifomat e ushtarëve ndërkomëbtarë dhe UÇK-së.  Kurse unë isha i mbytur mes zhurmës së valëve brenda meje..."

Fragment nga romani "Ti" i Ilir Muharremit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat