Mos na zërë në gjumë Shën Gjergj

Kultura

Mos na zërë në gjumë Shën Gjergj

Nga: Mehmetali Rexhepi Më: 9 maj 2022 Në ora: 12:37
Mehmetali Rexhepi

spërkatej me degë gjethesh të lagura

të mos e zërë gjumi i moshës madhore të gjetheve

t`i kundrojë si veshën skeletet e drunjve pemëve lisave

veshe trungun tënd me fletët e gjeometrisë së blertë të mendimit

ngrehu mbrehu rrëmbeje shndërroje në penë vetëtimën e rrufesë

kur të shkruash le t`i dalë shkëlqimi ngjyrës

bubullimat le të rrëshqasin joneve të zjarrit

në kulmin e kulmit të kurmit vrapit

zë në thua të fërkimit tepria e mllefit

frerët e rrezeve ngasin kuajt e padukshëm të jonizuar

kush hyri ndërmjet atij vringëllimi hidhërimi i ndeshjes i godet

të gjitha delet e kopesë pa sherre dhe vardisja e gjarprit

edhe vetë rrapi i radhës së mashtruar

gjeniu shtjelloi deri në thinja relievit nga ndërdyma

fushave të mbërthyera mëtoi gjithësisë të notojë

pos yll-kaltrës tij askund peshë as florinj

tori e tori mbështolli e u mbështoll

në perin e qepjes së urtisë dhe tha

e madhërishmja e papërmbajtshmja rrufe

çerdhen e zjarrmisë tënde në djersë e ke

humbja e gjumit e pikasi shkasin

Kalorësi i Pestë i Apokalipsit

i doli ndoresh Mirko Gashit

e bekuara e tmerrshmja e shkrepshmja rrufe

vetëtima uverturë risish e poemës të stinës së re

s`verbojnë krismat tua as shurdhojnë

burra të shpifur lakmitarë zhgualli të pathyeshëm

palcën prej qelqi t`ia lëmë sedrës së frikës

mençurinë intuitës le ta zërë në gjumë

t`ia lagë barotin e ta vë nën fre

prej qielli ta zbres të varroset në dhe

o Zot mos na gjuaj me gurë

prore le të rrjedh shiu të mos i dalë tymi

margaritar i lëngshëm rigon mallëngjim-ngazëllimi

i Shën Gjergjit

Gjilan, më 6 maj 2017

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat