Kësaj balene i gjenden 40 kilogramë plastikë në stomak - Bota Sot
Kësaj balene i gjenden 40 kilogramë plastikë në stomak

Ndryshe

Kësaj balene i gjenden 40 kilogramë plastikë në stomak

Më: 18 mars 2019 Në ora: 17:55
Foto

Mbrojtësit e mjedisit akuzojnë arkipelagun si një nga më ndotësit më të mëdhenj të deteve për shkak të përdorimit të madh dhe pa kriter të produkteve plastike njëpërdorimshe.

Ky lloj i ndotjes, gjithashtu i përhapur në shtete të tjera të Azisë Juglindore, është përgjegjës për ngordhjen e vazhdueshme të balenave, të breshkave dhe specieve të tjera të egra.

Në rastin e fundit si datë, ‘’balena me sqep Cuvier’’ ngordhi të shtunën në provincën jugore të Val de Compostela, sipas zyrës rajonale të peshkimit dhe burimeve ujore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...