Monedhës së tërhequr nga një bankomat i mungon një zero, studenti pret që ta shesë 1500 herë më shumë se vlera reale e saj

Ndryshe

Monedhës së tërhequr nga një bankomat i mungon një zero, studenti pret që ta shesë 1500 herë më shumë se vlera reale e saj

Më: 15 shtator 2020 Në ora: 15:53
Foto Ilustrim

Një student nga provinca veriperëndimore e Bursas po përpiqet ta kthejë fatin e tij në një pasuri të vogël pasi ai vuri një monedhë të shtypur 50 TL (6,6 dollarë) për shitje për 75,000 TL (10,000 dollarë), rreth 1.500 herë më e vlefshme se kartëmonedha.

Duke folur për Agjencinë e Lajmeve Demirören (DHA) të martën, studenti i universitetit Doğan Kaya tha se ai erdhi deri te monedhe me defekt pasi bëri një tërheqje nga një bankomat.

“Pasi tërhoqa ca para, i vendosa në xhep dhe kuptova se njërës prej tyre, prej 50 TL, po i mungonte një zero kur po bëja pagesat në një dyqan ushqimesh”, tha Kaya.

Pas një hulumtimi të shpejtë në internet, Kaya zbuloi se monedha e shtypur gabimisht ishte midis një serie monedhash të dëmtuara, por që mund të shitej për një shumë të lartë parash, shkruan Daily Sabah.

“Mendova se do të tërhiqte vëmendjen e koleksionistëve, kështu që e vendosa në shitje në internet”, ka thënë ai.

Një monedhë 50 TL me një defekt të ngjashëm u gjet më parë nga një burrë në provincën jugore të Antalias.

Burri pretendoi se ai mori një ofertë 75,000 TL për monedhën, por e refuzoi atë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat