Fobitë më të çuditshme që nuk i keni dëgjuar kurrë!

Ndryshe

Fobitë më të çuditshme që nuk i keni dëgjuar kurrë!

Më: 24 nëntor 2020 Në ora: 18:45
Foto ilustrim

Ndërsa shumica e njerëzve kanë dëgjuar për fobi të zakonshme, si frika nga lartësia ose frika nga merimangat, ka shumë fobi të çuditshme, më pak të folura.

Fobia është një frikë irracionale ndaj një sendi, situate apo gjallesë

Ndërsa frika është një përgjigje e natyrshme ndaj rrezikut, fobitë shpesh ndodhin si përgjigje ndaj diçkaje që nuk ka gjasa të shkaktojë dëm të vërtetë

Image

Fobitë karakterizohen nga shqetësime të konsiderueshme dhe shpesh çojnë në shmangien e burimit të frikës nga personi.

Një person i cili po përjeton një fobi që po ndërhyn në jetën e tyre të përditshme duhet të konsiderojë t’i nënshtrohet trajtimit të fobisë së tij, pasi rezultatet për kujdesin profesional janë zakonisht të favorshme.

Këtu është një listë e fobive të çuditshme që mund të mos keni dëgjuar kurrë:

Araqibutirofobia – Frika nga gjalpi i kikirikut që ngjitet në çatinë e gojës tuaj,

Plutofobia – Frika nga paratë,

Ksantofobia – Frika nga ngjyra e verdhë,

Ablutofobia – Frika nga larja,

Oktofobia – Frika nga numri tetë,

Globofobia – Frika nga tullumbacet,

Hipopotomonstroseskuipedaliofobia – Frika nga fjalët e gjata,

Efebifobia – Frika nga adoleshentët,

Omfalofobia – Frika nga kërthiz,

Pogonofobia – Frika nga mjekrat,

Vestifobia – Frika nga veshja,

Deipnofobia – Frika nga ngrënia me të tjerët,

Fobofobia – Frika nga fobitë. 

Image

 

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat