Dëshmitarët rrëfejnë momentin e gjetjes së trupit të pajetë të hoxhës në Pejë - Bota Sot
Dëshmitarët rrëfejnë momentin e gjetjes së trupit të pajetë të hoxhës në Pejë

Peja

Dëshmitarët rrëfejnë momentin e gjetjes së trupit të pajetë të hoxhës në Pejë

Më: 12 prill 2019 Në ora: 20:04
Senad Danaj, si familjar i të ndjerit thotë se lajmin për vdekjen e tij e morën nga banorët.

Një imam ka vdekur në afërsi të Xhamisë në fshatin Novosellë të Pejës. Dyshimet e para janë për shkak të energjisë elektrike, megjithatë Policia po e heton rastin.

Mbrëmjen e 11 prillit, imami Ramë Blakaj u gjet i vdekur në shtëpinë ku po qëndronte afër xhamisë ku ai kryente detyrën e tij fetare.

Besohet që shkak i vdekjes se papritur  të kishte qenë rryma. Kështu mendon edhe Nimon Murtezaj, personi që e gjeti së pari trupin e të ndjerit.

“Mbrëmë nga ora 21:30 deshëm ta marrim hoxhën e të pimë kafe. Shkuam me një shok te shtëpi e tij. Thirrëm te dera, nuk u lajmërua, trokitëm në dritare prapë nuk u lajmërua. Hapëm derën e hyrjes dhe u futëm në korridor. Aty dëgjohej që rridhte uji në banjo. Hapëm derën e banjo-s dhe pamë hoxhën e shtrirë me dush në dorë…Sipas të gjitha gjasave shkaktarë i vdekjes së tij ishte rryma”, tha për RTV Dukagjinin, Nimon Murtezaj.

Imami me prejardhje ishte nga fshati Vrellë e Istogut, ndërsa detyrën e tij e kishte ushtruar në xhaminë e fshatit Novosellë. Senad Danaj, si familjar i të ndjerit thotë se lajmin për vdekjen e tij e morën nga banorët.

“Fillimisht kojshia e kanë vërejtur që ai nuk ka bërë lëvizve. Më pas kur janë futur brenda e kanë parë që ai ka qenë i shtrirë”, tha Senad Danaj.

Rastin e konfirmoi edhe Prokuroria e qytetit në Pejë.

“Rreth orës 21:15 nga qytetarët jemi informuar për një vdekje në Novosellë të Pejës. Prokurori kujdestar me njësitet përcjellëse kanë dalë menjëherë në vendin e ngjarjes. Rasti është cilësuar si hetim i vdekjes”, deklaroi Shkodran Nikçi.

Për familjen Blakaj nga fshati Vrellë e Istogut, kjo dhimbje është e dyta brenda dy muajve sepse imami Blakaj kishte humbur edhe vëllain e tij 40 vjeçar Argzon Blakaj, papritmas në Vjenë të Austrisë në muajin shkurt të këtij viti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...