166 lindje për një muaj në Spitalin e Pejës - Bota Sot
166 lindje për një muaj në Spitalin e Pejës

Peja

E premte, 19 tetor 2018

166 lindje për një muaj në Spitalin e Pejës

Më: 17 prill 2018 Në ora: 11:36
Spitali i Përgjithshëm i Pejës

Gjatë muajit që shkoi në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës kanë qenë të shtrirë 1,318 pacientë dhe nga ta 676 ishin nga Peja, 159, nga Istogu 223, 173 nga Klina, 159 nga komunat Deçan dhe Junik dhe të tjerë nga lomunat tjera të Kosovës .

Sipas një komunikate lëshuar nga ky Spital gjatë  këtij muaji janë kryer 304 operime ndërsa mesatarja e operimeve të kryera për një ditë është 9.8 operime.

Gjatë muajit mars numri i atyre që kanë bërë analiza laboratorike ka qenë 1,952 persona ë që kanë bërë në total 39,040 analiza.

Ndërsa numri i të lindurve në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë në mars ka qenë 166 dhe prej tyre me prerje cezariane 67, ndërsa 87 kanë qenë të gjinisë mashkullore dhe 79 të gjinisë femërore.

Edhe sa i përket shërbimeve Infermierisë gjatë këtij muaji shifrat flasin për punë të mëdha që ka kryer stafi i Infermierisë në Spitalin e Pejës, ngase janë kryer 30,546 shërbime që kanë ndihmuar në kryerjen e 17,516 vizitave mjekësore.

Padyshim që Emergjenca ishte shërbimi më i ngarkuar edhe në këtë muaj me trajtimin e rasteve të sëmundjeve dhe këtë muaj ka pasur 4,138 raste apo mesatarisht nga 133 raste për 24 orë./KosovaPress/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test