Robotika japoneze ka shpikur një maskë inteligjente që përkthehen në tetë gjuhë

Shkencë & Teknologji

Robotika japoneze ka shpikur një maskë inteligjente që përkthehen në tetë gjuhë

Më: 8 dhjetor 2020 Në ora: 12:05
Foto Ilustrim

Kur pandemia bëri maskat një gjë të domosdoshme për çdo ditë, fillestari japonez i robotikës, Donut Robotics pa një mundësi. Krijuan një maskë me masë standarde inteligjente,e teknologjisë së lartë, të dizajnuara për ta bërë më të lehtë komunikimin dhe distancimin shoqëror.

Së bashku me një aplikacion, maska ​​C-Face Smart mund të transkriptojë diktimin, të amplifikojë zërin e përdoruesit dhe të përkthejë fjalimin në tetë gjuhë të ndryshme. Prerjet në pjesën e përparme janë jetike për frymëmarrjen, kështu që maska ​​e zgjuar nuk ofron mbrojtje kundër koronavirusit.

Në vend të kësaj, ajo është krijuar për t’u veshur mbi një maskë standarde për fytyrën, shpjegon CEO i Donut Robotics Taisuke Ono. E bërë nga plastika e bardhë dhe silikoni, maska ka një mikrofon të ngulitur që lidhet me smartphone-in e përdoruesit përmes Bluetooth.

Sistemi mund të përkthejë midis Japonishtes dhe Kinezishtes, Koreane, Vietnamisht, Indonezisht, Anglisht, Spanjisht dhe Frëngjisht.

Donut Robotics së pari zhvilloi softuerin e përkthimit për një robot të quajtur Kanellë, por kur goditi pandemia, projekti i robotit u vu në pritje. Kjo është kur inxhinierët e ekipit erdhën me idenë për të përdorur softuerin e tyre në një maskë fytyre.

Donut Robotics filloi punën në një garazh në Kitakyushu City në 2014. Ono bashkë-themeloi kompaninë me inxhinierin Takafumi Okabe me synimin për të “ndryshuar botën me robotë të vegjël dhe celularë të komunikimit”.

Me investime të kapitalit sipërmarrës, dyshja aplikuan në Haneda Robotics Lab, një iniciativë që kërkonte robotë për të siguruar shërbime për vizitorët në Aeroportin Haneda të Tokios, ky ishte një nga katër prototipat robt i cili u zgjedh në vitin 2016.

Ai pretendon se “teknologjia është më e mirë se Google API, ose teknologji të tjera të njohura” për përdoruesit e gjuhës japoneze.

Ono thotë se vala e parë e shpërndarjes pritet të ndodhë në Japoni, me 5,000 deri në 10,000 maska ​​të disponueshme deri në fund të dhjetorit. Ato do të kushtojnë nga 40 deri në 50 dollarë, thotë ai, me një pagesë shtesë për aplikacionin. Robotët Donut nuk do të zgjerohen përtej detit deri në Prill 2021 në fillim, por ka pasur interes në Mbretërin e Bashkuar dhe SHBA, thotë Ono.

Çipi Bluetooth i maskës mund të lidhet me smartphone deri në 10 metra larg, thotë Ono. Ai shpreson se maska ​​do të bëjë më të lehtë normat e reja të distancimit shoqëror në vendet, përfshirë spitalet dhe zyrat, duke mundësuar një komunikim të mirë. “Ne ende kemi shumë situata ku duhet të takohemi personalisht”, thotë ai. “Në këtë normalitet të ri, maska ​​dhe aplikacioni janë shumë të dobishme.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat