Shkencëtarët zbulojnë imazhin e ri të vrimës së zezë të parë që është fotografuar

Shkencë & Teknologji

Shkencëtarët zbulojnë imazhin e ri të vrimës së zezë të parë që është fotografuar

Më: 24 mars 2021 Në ora: 23:16
Foto nga vendi i ngjarjes

Shkencëtarët kanë zbuluar një imazh tjetër, të ri të vrimës së parë të zezë që është fotografuar.

Imazhi i fundit është një vështrim i ri në objektin masiv, duke treguar se si duket në dritën e polarizuar.

Kjo nga ana tjetër i lejon shkencëtarët të matin polarizimin dhe të kuptojnë se si fushat magnetike veprojnë kaq afër një vrime të zezë.

Kjo mund të ndihmojë studiuesit të kuptojnë avionët e fuqishëm, energjikë që lëshohen nga bërthama e galaktikës së vrimës së zezë, Messier 87 ose M87

Vrima e zezë në zemër të M87 u bë e famshme kur ishte subjekti i imazhit të parë ndonjëherë të një objekti të tillë, të lëshuar në 2019.

Ajo fotografi e parë dukej e ngjashme, duke treguar një unazë të ndritshme me një rreth të errët në qendër të saj.

Që kur u publikua ai imazh, shkencëtarët kanë vazhduar të shikojnë të dhënat e marra rreth objektit. Dhe ata zbuluan se shumë nga drita rreth vrimës së zezë është e polarizuar, duke i lejuar ata të njohin objektin shumë më afër..

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat