Shkencëtarët krijojnë muzikë me rrjetat e merimangave: Kjo na ndihmon të flasim me to

Shkencë & Teknologji

Shkencëtarët krijojnë muzikë me rrjetat e merimangave: Kjo na ndihmon të flasim me to

Më: 15 prill 2021 Në ora: 14:27
Foto ilustrim

Shkencëtarët në Institutin e Teknologjisë të Masaçusetsit i kanë kthyer rrjetat e merimangave në muzikë – duke krijuar një kolonë zanore të “frikshme” që mund t’i ndihmojë ata të kuptojnë më mirë krijimet e tyre komplekse dhe madje edhe si komunikojnë merimangat.

Ekipi i studiuesve punoi me artistin berlinez Tomás Saraceno për të marrë skanime dy-dimensionale me lazer të një rrjete merimange.

Atë më pas e shndërruan në një model matematikor, duke rikrijuar rrjetën në 3D në realitetin virtual. Studiuesit gjithashtu punuan me departamentin e muzikës të MIT për të krijuar instrumentim virtual.

“Edhe pse uebi duket  i rastësishëm, në të vërtetë ka shumë struktura të brendshme dhe ju mund t’i vizualizoni dhe mund t’i shikoni, por është vërtet e vështirë të kuptosh që imagjinata njerëzore ose truri njerëzor të kuptojë të gjitha këto detaje strukturore,” tha profesori i inxhinierisë MIT Markus Buehler.

Duke dëgjuar muzikë ndërsa lëvizni përmes rrjetës së merimangës VR ju lejon të shihni dhe dëgjoni këto ndryshime strukturore dhe jep një ide më të mirë se si merimangat e shohin botën.

“Merimangat kanë sensorë shumë të mprehtë dridhje, ata përdorin dridhjet si një mënyrë për t’u orientuar, për të komunikuar me merimangat e tjera dhe kështu ideja e të menduarit fjalë për fjalë si një merimangë do të përjetonte botën ishte diçka që ishte shumë e qartë për ne si shkencëtarë,” Tha Buehler.

Merimangat janë në gjendje të ndërtojnë rrjetat e tyre pa skela ose mbështetëse, kështu që të kesh një ide më të mirë se si funksionojnë ato mund të çojë në zhvillimin e teknikave të reja të përparuara të shtypjes 3D. Anëtarët e ekipit kanë bërë shfaqje të drejtpërdrejta muzikore duke luajtur dhe manipuluar rrjetin VR, ndërsa muzikantët bashkohen me instrumentet njerëzore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat