NASA po gjurmon disa asteroidë afër Tokës, njëri prej të cilëve “shpërtheu” mbi Berlin

Shkencë & Teknologji

NASA po gjurmon disa asteroidë afër Tokës, njëri prej të cilëve “shpërtheu” mbi Berlin

Më: 25 janar 2024 Në ora: 07:32
Foto ilustrim

Sistemi Asteroid Watch i agjencisë amerikane të hapësirës NASA ka zbuluar pesë asteroidë që janë “afër” me planetin Tokë.

Ky sistem ofron informacione kyçe për asteroidët duke përfshirë datën kur do të jenë më afër Tokës, diametrin e tyre, madhësinë relative dhe distancën nga planeti ynë. Tani është fokusuar në pesë asteroidë, secila e vendosur deri në 7.5 milionë kilometra larg.

“Një objekt më i madh se 150 metra që mund t’i afrohet Tokës në këtë distancë konsiderohet potencialisht i rrezikshëm”, sipas NASA-s.

Dy afrime të afërta të asteroidëve u regjistruan të martën, përkatësisht 2024 BA1, madhësia e një shtëpie mesatare, e cila afrohej në një distancë prej 3,270,000 kilometrash dhe 2021 BL3, madhësia e një aeroplani, 6,600,000 kilometra larg.

Dje, asteroidi 2024 AL6, gjithashtu me madhësinë e një aeroplani, do të kalojë pranë planetit tonë në një distancë prej 2.090.000 kilometrash. Të enjten (sot), asteroidi 2017 BG92 i përmasave të autobusit pritet të afrohet në një distancë prej 4,500,000 kilometrash, ndërsa të premten, asteroidi 2011 CQ1 do të jetë në një distancë prej 4,330,000 kilometrash.

Sidoqoftë, duhet të theksohet se asnjë nga asteroidët e përmendur nuk është në një kurs përplasjeje me Tokën, raporton businesstoday.

Megjithatë, sistemi Asteroid Watch, si iniciativat e tjera publike, ka një rol kyç në monitorimin dhe sigurimin e informacionit për objektet afër Tokës.

Më 21 janar, një asteroid i vogël u vëzhgua duke kaluar nëpër qiell dhe NASA e la atë tre orë para se të “përplasej” me Tokën. Kjo është hera e tetë që studiuesit kanë zbuluar një shkëmb hapësinor përpara goditjes së tij.

Asteroidi 2024 BXI hyri në atmosferën e Tokës mbi Berlin, duke krijuar një top zjarri të dukshëm të dukshëm nga një zonë më e gjerë. Ai u pa për herë të parë nga astronomi Krisztian Sarneczky, i cili përdori teleskopin Schmidt 60 cm të observatorit. Pas identifikimit të shkëmbit hapësinor, NASA ofroi një vlerësim të detajuar të vendndodhjes dhe kohës së goditjes.

Aftësia për të zbuluar dhe gjurmuar asteroidë të tillë paraprakisht është një hap i rëndësishëm në avancimin e përhapjes së njohurive dhe përmirësimin e gatishmërisë për ngjarje të mundshme kozmike.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat