Microsoft i etur të tregojë kompjuterët Copilot+ AI

Shkencë & Teknologji

Microsoft i etur të tregojë kompjuterët Copilot+ AI

Më: 21 maj 2024 Në ora: 21:08
Foto ilustrim

Vizioni i Microsoft-it për të ashtuquajturat pajisje kompjuterike me AI vjen në formën Copilot+ PC.

Këto janë pajisje kompjuterike që janë krijuar për të ekzekutuar një numër të madh procesesh gjeneruese të AI në nivel lokal në vend të cloud.

Për t’u kualifikuar si një kompjuter Copilot+, sistemi duhet të ketë një performancë NPU (njësi përpunimi nervor) prej të paktën 40 TOP (trilion operacione në sekondë), si dhe një minimum prej 16 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ​​ruajtëse.

Kompania është duke punuar me disa partnerë në këtë projekt, duke përfshirë AMD, Intel dhe Qualcomm, si dhe një numër të prodhuesve të laptopëve

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat