Zgjedhjet e 25 prillit/ Përplasja e VIP-ave të politikës në qarkun e Elbasanit! Ja kush është në krye të listave

Shqipëria

Zgjedhjet e 25 prillit/ Përplasja e VIP-ave të politikës në qarkun e Elbasanit! Ja kush është në krye të listave

Më: 18 janar 2021 Në ora: 12:49
Foto Ilustrim

Qarku i Elbasanit duket se do të jetë zona më e nxehtë pas Tiranës dhe Durrësit, ku drejtues të partive kryesore do të udhëheqin listën e kandidatëve në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Në qarkun me 14 deputetë, gara pritet të jetë e fortë, për shkak se numri i madh i mandateve u jep mundësi partive që të përdorin të gjitha taktikat elektorale për të marrë sa më shumë mandate. Në zgjedhjet e 2017-ës, Partia Socialiste mori 7 deputetë, Partia Demokratike 3, Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet 2 dhe Lëvizja Socialiste për Integrim 2 mandate.

Listën e Partisë Socialiste në zgjedhjet e 25 prillit do ta kryesojë përsëri drejtuesi politik i këtij qarku, Taulant Balla, njëkohësisht sekretar i përgjithshëm i kësaj partie dhe kryetar i Grupit Parlamentar Socialist. Evis Kushi, ministrja e Arsimit, rrit përfaqësimin politik në listën e PS-së për këtë qark.

Cilësinë e kandidatëve të PS-së në këtë qark e rrit edhe profesor Anastas Angjeli, ish-ministër i Ekonomisë dhe Financave, një nga themeluesit e Partisë Socialiste, anëtar i Akademisë së Shkencave të Republikës së Shqipërisë dhe anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Europës. Partia Demokratike, e cila në 2017- ën e kryesoi listën e saj me ishkryetarin e Grupit Parlamentar, Edmond Spahon, kësaj radhe e ka rritur përfaqësimin politik në krye të listës.

Gazment Bardhi, sekretar i përgjithshëm i PD-së, do të kryesojë listën e kandidatëve për deputetë në këtë qark. Kujtojmë se në 2009-ën, në krye të listës së Partisë Demokratike në qarkun e Elbasanit ka qenë kryetari aktual i kësaj partie, Lulzim Basha. Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim nuk e ka tradhtuar edhe kësaj radhe qarkun e Elbasanit dhe pse fillimisht u fol se ajo do të kandidonte në qarkun e Fierit. Po në këtë qark do të garojë sërish, si në 2017-ën, edhe Edmond Haxhinasto për LSI-në, ish-ministri i Infrastrukturës, që për elbasanasit mbahet mend si ministri i rrugës Tiranë-Elbasan.

Mësohet se listës së LSI-së do t’i bashkohet edhe Ermir Gjinishi, ishnënkryetar i Komunitetit Mysliman Shqiptar. Sekretari i përgjithshëm i PS-së, Taulant Balla, i cilësoi të parrezikshëm kundërshtarët e tij politikë në garën për deputetët e qarkut të Elbasanit më 25 prill. “Monika Kryemadhi ka qenë kandidate për deputete në Elbasan, edhe Lulzim Basha. Elbasani e di fare mirë që asgjë nuk e lidh Elbasanin me ta.

Nuk kujtohen të kenë bërë qoftë dhe një punë të vetme në shërbim të komunitetit. Mendoj që ata që tradhtuan votën e qytetarëve shqiptarë mund ta tradhtojnë përsëri”, u shpreh kreu i Grupit të PS-së pak ditë më parë.

Nuk dihet se çfarë peshe elektorale do të ketë PDIU-ja në qarkun e Elbasanit, për shkak se dy deputetët e kësaj partie në 2017-ën, Aqif Rakipi dhe Bujar Muça, u larguan nga Parlamenti, i pari për shkak të ndërprerjes së mandatit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në zbatim të ligjit të dekriminalizimit dhe i dyti, Bujar Muça, u dorëhoq për arsye familjare. Dy deputetët që i zëvendësuan ata, Elena Xhina dhe Dritan Bici, thuajse i janë bashkuar plotësisht Partisë Socialiste, duke votuar në Parlament njëlloj si deputetët e Grupit Parlamentar Socialist.

Elbasani konsiderohet një qark i rëndësishëm për partitë politike në një garë elektorale, për shkak se partitë kryesore mund të bëjnë diferencën, ndërsa partitë e tjera, mund të pretendojnë të marrin mandate të cilat në qarqet e vogla janë krejtësisht të pamundura.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat