Përgjimet / SPAK informacion në Itali për organizatën “Ndragheta”

Shqipëria

Përgjimet / SPAK informacion në Itali për organizatën “Ndragheta”

Më: 25 janar 2021 Në ora: 16:28
Ilustrim

Prokuroria e Posaçme pritet që në ditët në vijim t’u kërkojë autoriteteve italiane të dhëna në lidhje me përgjimet e publikuara në media pas hetimit të antimafias italiane për organizatën mafioze ‘Ndrangheta’, ku shfaqen emrat e disa politikanëve e biznesmenëve në Shqipëri.

Burime pranë Prokurorisë së Posaçme bëjnë me dije se në ditët në vijim do i kërkohet informacion autoriteteve italiane.

Kjo përsa i përket dyshimeve se organizata mafioze ka përdorur një skemë për pastrimin e parave kryesisht në fushën e ndërtimit në vendin tonë.

SPAK kërkon që autoritetet italiane t’i vënë në dispozicion hetuesve shqiptarë aktet hetimore për të verifikuar personat që janë përfshirë në këtë dosje dhe më pas të vendosë për nisjen ose jo të hetimeve në vendin tonë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat