E mposhti kancerin e gjirit/ E mbijetuara nga Elbasani ka një mesazh për gratë dhe vajzat

Shqipëria

E mposhti kancerin e gjirit/ E mbijetuara nga Elbasani ka një mesazh për gratë dhe vajzat

Më: 27 tetor 2021 Në ora: 12:24
Rabije Spaho

Ishte vetëm 55 vjeçe kur u diagnostikua me kancer të gjirit në gradën e tretë. Një traumë e jashtëzakonshme, por Rabije Spaho duhet të gjente forca për t’i dhënë kurajo familjes, fëmijëve.

Kjo forcë e shpëtoi dhe padyshim mbështetja e familjarëve. Por beteja ishte e gjatë dhe e tmerrshme, Rabija u desh të përballej me disa operacione per shkak të fazës së avancuar.

Sot pas 10 vitesh Rabije Spaho përcjell mesazhin për gratë e vajzat.

Tetori nuk duhet të jetë i vetëm muaj sensibilizimi për identifikimin ne kohë të sëmundjes, por teksa kanë mbetur ditët e fundit të tij dyert e mamografive janë të hapura teksa një kontroll shpëton jetë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat