“AKSHI shiti sekretet shqiptarëve”, specialisti i IT: Siguria kombëtare është në rrezik

Shqipëria

“AKSHI shiti sekretet shqiptarëve”, specialisti i IT: Siguria kombëtare është në rrezik

Më: 23 dhjetor 2021 Në ora: 15:47
Foto ilustrim

kspertët e IT fajësojnë në mënyrë direkte Agjencinë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit për rrjedhjen e informacioneve personale të qytetarëve shqiptarë në listën e pagave të publikuar së fundit. Sipas tyre, të tjera të dhëna pritet të dalin në vijim, ndërkohë që specialistët e pyetur nga Ora News, dyshojnë se ky mund të jetë akt i qëllimshëm për të përfituar marrjen e më shumë fondeve.

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit është institucioni përgjegjësinë kryesor për rrjedhjen e të dhënave sensitive të qytetarëve shqiptarë, konkretisht listës së pagave.

Eksperti i IT-së, Gent Progni, paralajmëron se ka edhe të dhëna të tjera që pritet të bëhen publike në vijim.

"Para pak minutash dolën të dhënat e prillit, pagave të prillit. Kam informacion që do dalin dhe të korrikut. Pra është bërë një mbledhje të dhënash paraprake, thjesht po dalin avash-avash," tha ai.

Ai sqaron se ndërhyrja në të dhënat personale është bërë vetëm një herë, duke i kopjuar ato, ndërsa publikimi i tyre po bëhet në kohë e pjesë të ndryshme.

"Kemi një rrjedhje nga brenda të të dhënave të databasave totale. Këto po  dalin avash-avash, pro rrjedhja është bërë që në fillim," shtoi eksperti.

Dyshohet se rrjedhja e të dhënave personale është bërë me qëllimin për të justifikuar përfitimin e më shumë fondeve.

"Kemi dëgjuar këto ditë që AKSHI do kalojë në SHA apo në PPP, kështu që mund të jetë edhe e qëllimshme dalja e tyre, që të thotë shiko se ka probleme dhe duhet ta kalojmë, të harxhojmë pak më shumë para," tha eksperti.

Kryqëzimi i këtyre informacioneve përbën rrezik për shtetin, pasi kanë dalë edhe emrat e agjentëve të SHISH dhe bashkëpunëtorëve të policisë.

"Kjo është një vezë e artë dhe për shërbimet sekrete të vendeve të tjera, kanë informacione pafund. Nëse kryqëzojmë dy databazat me njëra-tjetrën, ne nxjerrim listën e gjithë punonjësve të SHIK," tha ai.

Aktualisht në portalin qeveritar e-Albania ofrohen 1209 shërbime online, aty janë të regjistruar gjithë qytetarët, përfshirë edhe fëmijët me të dhënat që tashmë janë bërë publike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat