Shkak defekti në sistemin TIMS/ Bllokohet kufiri me Maqedoninë, qytetarët në radhë prej më shumë se 6 orë

Shqipëria

Shkak defekti në sistemin TIMS/ Bllokohet kufiri me Maqedoninë, qytetarët në radhë prej më shumë se 6 orë

Më: 4 shkurt 2023 Në ora: 15:14
Foto ilustrim

Radhë të gjata pritje prej më shumë se 6 orë është krijuar në pikën kufitare me Maqedoninë, si pasojë e një defekti në sistemin TIMS.

Burime për median konfirmojnë se në pikën e kalimit Qafë-Thanë qindra automjete, udhëtarët dhe mjete të transportit të mallrave mbetën të bllokuara pa mundur të kalojnë në anën tjetër të kufirit.

Mësohet se shkak për pritjen e gjatë prej orës 6 të mëngjesit dhe deri në mesditë dhe se autoritetet nuk mundeshin të përpunonin për asnjë prej udhëtarëve që donin të hynin në Maqedoninë e Veriut ndërsa e kundërta ndodhi me ata që dilnin.

Sakaq, e njëjta situatë është paraqitur dhe në dy pikat e tjera si ajo e Tushemishtit dhe Goricës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat