Njihuni me Terminalin e ri të Windows - Bota Sot
Njihuni me Terminalin e ri të Windows

Teknologji

Njihuni me Terminalin e ri të Windows

Më: 23 qershor 2019 Në ora: 22:43
ilustrim

Është një moment i artë për të qenë përdorues i avancuar i Windows. Microsoft ka lançuar një version eksperimental të Terminal të ri të ridizajnuar të Windows 10-ës në dyqanin e aplikacioneve Microsoft Store.

Ky Terminal duhet tu japë përdoruesve një mjet “comand line – cmd” më të fuqishëm se kurrë më parë. Përdoruesit mund të lançojnë Command Prompt, PowerShell dhe funksionet e Linux nga një vend i vetëm plotësuar nga tabe, motor teksti me akselerim harduerik dhe funksione të shumta të përshtatjes së ndërfaqes.

Për ata që mendonin se sfondi plotësisht i zi të vriste shikimin, tashmë ka ardhur momenti i tyre.

Versioni eksperimental ka shumë probleme përdorimi përfshirë mungesën e një teknologjie asistimi. Nuk është diçka që do të dëshironit nëse e përdorni për punë.

Ende është lajm i mirë se Microsoft nuk ka harruar as një komunitet kaq të vogël përdoruesish të cilët kanë kërkesa të pazakonta krahasuar me shumicën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...