Vandalizëm me biçikletat, Mobike kërcënon të largohet nga Mançesteri - Bota Sot
Vandalizëm me biçikletat, Mobike kërcënon të largohet nga Mançesteri

Teknologji

Vandalizëm me biçikletat, Mobike kërcënon të largohet nga Mançesteri

Më: 22 gusht 2018 Në ora: 22:48
Mobike

Mançesteri mund të jetë qyteti i parë në botë që braktiset nga Mobike, pas vjedhjeve dhe vandalizmit të vazhdueshëm. Firma kineze ka lëshuar një paralajmërim të fundit për banorët e Mançesterit pas një viti që ka parë një numër të konsiderueshëm biçikletash të dëmtuara, të vjedhura ose të hedhura në kanal.

Çdo muaj, 10% e flotës së Mobike në Mançester është zhdukur ose dëmtuar, sipas Steve Milton, udhëheqës i komunikimit global dhe i marketingut i Mobike. Shumë biçikleta janë gjetur sipër shtyllave, të braktisura nëpër qendra tregtare, të mbyllura në parkingje makinash apo të fshehura nëpër shkurre. Disave u ishin hequr GPS dhe ishin lyer me ngjyra të tjera.

“Ky nuk është një kërcënim i kotë. Humbjet janë të papërballueshme. Të gjithë janë të pakënaqur me situatën aktuale. Përdoruesit janë të pakënaqur sepse nuk mund të gjejnë biçikleta kur duan, policia është e pakënaqur sepse humb kohë me vandalizma dhe ne jemi të pakënaqur sepse nuk jemi duke ofruar shërbimin që duam”, deklaroi Milton.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...