Fjalimi i Ramës prek italianët

Tenis

Fjalimi i Ramës prek italianët

Më: 31 mars 2020 Në ora: 15:09
Fjalimi i Ramës prek italianët

Solidariteti i shfaqur nga Shqipëria ndaj Italisë me dërgimin e 30 mjekëve dhe infermierëve në zonën e Lombardisë për të ndihmuar vendin fqinj në këtë periudhë të vështirë në luftimin e coronavirusit ka sjellë një dashuri të ndërsjellë mes dy vendeve, që duket se do të shtrihet dhe në botën e sportit.

Mbështetja mjekësore e Shqipërisë duket se po shërben si një forcim i miqësisë dhe në botën e sportit mes dy vendeve me Riccardo Piattin, një prej trajnerëve më legjendarë të sportit të tenisit botëror që ka shprehur gatishmërinë e tij që në të ardhmen të stërvitë personalisht të rinjtë shqiptarë në sportin e tenisit duke shpresuar që të nxjerrë kampionë të rinj ATP dhe nga një vend i vogël siç është Shqipëria.

Vetë legjenda e tenisit italian është frymëzuar nga fjalët e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, të cilat i cilësoi si shumë të ndjera dhe shprehu gatishmërinë e tij që të kontaktojë personalisht me Federatën Shqiptare të Tenisit për të nisur një bashkëpunim të ri me Piatti Tennis Academy në përgatitjen e talenteve të rinj botërorë me origjinë nga Shqipëria.

Ideja e Piattit është mbështetur edhe nga tenisti nr. 384 i botës, Jannik Sinner, që është një produkt i akademisë së drejtuar nga Piatti dhe që ka shprehur gatishmërinë për të ndihmuar trajnerin e tij në këtë nismë që do të bashkonte dhe më tepër dy vendet, por dhe sportin italian dhe atë shqiptar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat