Gjyqtari dënohet përjetë

Tenis

Gjyqtari dënohet përjetë

Nga: K.G.. Më: 19 prill 2024 Në ora: 18:06
Foto ilustrim

Gjyqtari bullgar i tenisit Pavel Atanasov është suspenduar përjetë për 21 shkelje të Programit Kundër Korrupsionit të Tenisit (TACP), njoftoi Agjencia Ndërkombëtare e Tenisit për Integritetin (ITIA).

Atanasov fillimisht i mohoi akuzat para se të tërhiqte apelin e tij para një seance dhe para një zyrtari të pavarur të seancës.

Ndalimi hyri në fuqi nga 4 marsi 2024 dhe Atanasov u gjobit gjithashtu me 10,000 dollarë.

Ai u deklarua fajtor për shkelje të shumta të TACP-së midis vitit 2019 dhe 2023, duke përfshirë manipulimin e të dhënave të rezultateve të ndeshjeve për qëllime bastesh, lehtësimin e basteve, korrupsionin, bastet në ndeshjet e tenisit dhe dështimin për të raportuar korrupsionin.

Atanasovit i ndalohet përjetë të arbitrojë dhe të marrë pjesë në çdo ngjarje tenisi në një organizatë të miratuar nga anëtarët e ITIA-s.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat