​Nadal tërhiqet nga turneu i tenisit Indian Wells

Tenis

​Nadal tërhiqet nga turneu i tenisit Indian Wells

Më: 7 mars 2024 Në ora: 09:43
​Nadal

Turneu Indian i tenisit Wells humbet një nga protagonistët më të mëdhenj, Rafa Nadal. Tenisti spanjoll ka njoftuar tërheqjen e tij përmes një postimi në rrjetet e tij sociale.

"Me pikëllim të madh më duhet të tërhiqem nga ky turne fantastik Indian Wells. Të gjithë e dinë se sa shumë e dua këtë vend dhe se më pëlqen shumë të luaj këtu dhe kjo është arsyeja pse erdha herët të stërvitem dhe të përpiqem të përgatitem" Ky është mesazhi i Nadal, i detyruar të heqë dorë nga Masters 1000 në Indian Wells për shkak të një gjendjeje fizike që ai beson se nuk është në nivelin e duhur.

"Kam punuar shumë, kam bërë një provë këtë fundjavë por nuk ndihem gati të luaj në nivelin më të lartë në një turne kaq të rëndësishëm”, vazhdon ai. “Nuk është një vendim i lehtë, është i vështirë, por nuk mund të gënjej veten dhe mijëra tifozë. Do të më mungoni të gjithë, jam i sigurt se turneu do të jetë një sukses i madh", thotë ai në fund.

Spanjolli, i cili do të zëvendësohet nga indiani Sumit Nagal, duhej të përballej në raundin e parë me Milos Raonic. Pasi humbi pothuajse të gjithë vitin 2023 për shkak të një dëmtimi në kofshë, Nadal u kthye në janar për ATP 250 në Brisbane ku mundi Thiem dhe Kubler përpara se të dorëzohej në çerekfinale kundër mikpritësit Thompson. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat