Sfidë e fortë për kreun të meshkujt pas Australian Open, garë dyshe te femrat

Tenis

Sfidë e fortë për kreun të meshkujt pas Australian Open, garë dyshe te femrat

Më: 31 janar 2024 Në ora: 13:58
Aryna Sabalenka

Grand slam i Australian Open zhvilluar për dy javë me radhë në Melburn, nuk ka sjellë asnjë ndryshim rrënjësor në renditjen e tenistëve. 

Te meshkujt, janë katër tenistë që synojnë vendin e parë në turnetë e radhës. 

Te femrat, Sabalenka mbrojti 2000 pikët në Melburn dhe tashmë është më pak se 800 pikë nga polakja Swiatek, ndaj rivaliteti mes tyre do të vijojë. Ngjit shkallët Gauff, që i afrohet dy të parave në renditje.

“Top-5”, meshkuj

1-Novak Gjokoviq, 9.855 pikë

2-Carlos Alcaraz, 9.255 pikë

3-Daniil Medvedev, 8.765 pikë

4-Jannik Sinner, 8.310 pikë

5-Andrey Rublev, 5.050 pikë

“Top-5”, femra

1-Iga Swiatek, 9.770 pikë

2-Aryna Sabalenka, 8.905 pikë

3-Coco Gauff, 7.200 pikë

4-Jessica Pegula, 5.705 pikë

5-Elena Rybakina, 5.688 pikë

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat