Tetova e gatshme për rrehin e dytë të votimit

Tetova

Tetova e gatshme për rrehin e dytë të votimit

Më: 30 tetor 2021 Në ora: 21:04
Foto ilustrim

58 të sëmurë, dy të infektuar e Covid-19 dhe 65 të burgosur kanë votuar sot në Komunën e Tetovës. Nazim Dauti nga Komisioni Komunal Zgjedhor thotë se është formuar një komision i veçantë për personat e pafuqishëm.

“Persona të sëmurë edhe të pafuqishëm, me të gjithë ata të raundit të parë, i kemi 58 ku, të gjithë Këshillat Zgjedhore janë në terren, pas pranimit të materialit zgjedhor duhet të realizojnë edhe procesin e votimit për personat e paraqitur si të sëmurë edhe të paaftë. Po ashtu kemi të paraqitur edhe dy persona me Covid që kanë vendim të plotfuqishëm nga Inspektorati Sanitar. Po ashtu sot është realizuar edhe procesi i votimit në burgun e Tetovës, ku janë të paraqitur persona që vuajnë dënimin me burg dhe janë 65 persona”, tha Nazim Dauti – KKZ – Tetovë.

Sa i përket procesit të votimit nesër, nga Komisionin Komunal Zgjedhor në Tetovë thonë se të gjithë 117 vendvotimet janë gati edhe se materiali zgjedhor është dorëzuar.

“Në kuadër të komisionit komunal zgjedhor të Tetovës i kemi 117 vend votime dhe i gjithë materiali zgjedhor është shpërndarë në të gjithë vendvotimet”, shtoi Nazim Dauti.

Nga KKZ Tetovë nuk besojnë se në këtë raund të dytë do të ketë problem me identifikimin biometrik të votuesve, për shkak se komisionarët kanë pasur trajnime shtesë. Në Tetovë sot kanë votuar 125 persona ndërsa gjatë ditës së nesërme të drejtën e votës e kanë 85,642 votues.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat