Themelimi i Universitetit Shtetëror të Tetovës!

Tetova

Themelimi i Universitetit Shtetëror të Tetovës!

Nga: Prof. Ass. Dr. Nijazi Halili  Më: 16 mars 2022 Në ora: 16:51
Nijazi Halili 

Universiteti Shtetëror i Tetovës, i cili tani është njëri nga universitetet shtetërore të Maqedonisë së Veriut, është themeluar më 4 qershor të vitit 1994, me iniciativë të njëanshme të shqiptarëve.

Për mbrojtjen e Universitetit, shqiptarët organizuan edhe shumë protesta, në të cilat është vra edhe një djalë shqiptar, i cili njihet edhe si dëshmori i mbrojtjes së Universitetit.

Ky universitet pastaj është themeluar nga Kuvendi i Maqedonisë, si institucioni i parë arsimor i lartë në gjuhën shqipe. 
Nismitar për themelimin e këtij, tempulli të dijes ishin një grup intelektualesh  të shquar shqiptare, e në mesin e tyre ishte edhe ish rektori i parë i këtij universiteti, Prof.dr.Fadil Sylejmani.

Vendimin për emërimin e Këshillit për themelimin dhe të Kryesisë së këtij Këshilli, në përbërje: Prof.dr.Fadil Sylejmani, Prof.dr.Murtezan Ismajli dhe Prof.dr.Agni Dika.

Rektorët i parë ka qenë:Prof.dr.Fadil Sylejmani, ndërsa pas tij këtë detyrë e kanë ushtruar:  Prof.dr.Ramiz Adyli, Prof.dr.Nexhmedin Beadini, Prof.dr.Sadi Bexheti, Prof.dr.Agron Reka, Prof.dr.Vullnet Ahmeti ndërsa së fundmi ushtrues detyre për momentin është Prof.dr.Reshat Qaili.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat