Defektet në furnizimin me ujë të tetovarëve nuk janë mënjanuar plotësisht - Bota Sot
Defektet në furnizimin me ujë të tetovarëve nuk janë mënjanuar plotësisht

Tetova

E shtunë, 17 nëntor 2018

Defektet në furnizimin me ujë të tetovarëve nuk janë mënjanuar plotësisht

Më: 6 shkurt 2018 Në ora: 13:52
Tetovë

Dy defekte të mëdha lanë pa ujë të pijshëm banorët e Tetovës gjatë fundjavës. Për shkak të riparimeve, furnizimi me ujë do të jetë i vështirë më tutje.

Punëtorët publik të ndërrmarjes komunale intervenuan në sistemin e ujsjellësit. duke filluar nga zonat malore të Leshnicë dhe Burimeve të Vakëfit.

Dëmi është riparuar gjatë fundjavës në tubin e Leshincës, ndërsa te Vakëfi duhet ende të punohet. Arsye për këtë janë rrejshet me intezitetë të fortë, deklaroi Boris Bojofski nga ndërrmarja publike komunale “Tetova”.

Në ndërrmarjen komunale konsiderrojnë se për shkak të defekteve, sasia e ujit të pijshëm do të zvogëlohet, por do të aktivizojnë dy puse.

Në sistemin ujsjellës rrejdhin 300 litra ujë për sekondë, sasi e cila duhet të furnizojë qytetarët e Tetovës.

Përndryshe, Tetova ngeli pa ujë më 2 shkurt, të premten, për shkak të defektit në tubin qendrorë, konkretisht tubi F-400, në vendbanimin Çarshia e Epërme. Sipas autoriteteve, ky është problem i vogël, sepse probleme të tilla në rrjetin e qytetit janë të zakonshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test