Kepi ​​Verde bëhet vendi i katërt afrikan që eliminon malarinë

Afrika

Kepi ​​Verde bëhet vendi i katërt afrikan që eliminon malarinë

Më: 13 janar 2024 Në ora: 18:23
Foto ilustrim

Kepi ​​Verde është bërë vendi i katërt në Afrikë dhe i 44-ti në botë që eliminon malarinë.

Afrika ka numrin më të madh të rasteve të sëmundjes që transmetohet nga mushkonjat në botë. Në vitin 2022, 94 për qind e 249 milionë rasteve globale dhe 95 për qind e vdekjeve u regjistruan në kontinent, raporton The Guardian.

Algjeria, Maroku dhe Mauritius u certifikuan pa malarie në 2019, 2010 dhe 1973 respektivisht.

Kepi ​​Verde përjetoi rregullisht epidemi të rënda në të gjithë 10 ishujt e arkipelagut.

Megjithatë, që nga vitet 1980, malaria ishte kufizuar në vetëm dy ishuj, Santiago dhe Boa Vista, të cilët të dy nuk kanë regjistruar raste që nga viti 2017.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat