Bilanci ditor me koronavirus në Kosovë, vazhdojnë rastet e shumta pozitive

Aktuale

Bilanci ditor me koronavirus në Kosovë, vazhdojnë rastet e shumta pozitive

Më: 26 nëntor 2020 Në ora: 15:02
Foto ilustrim

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka publikuar bilancin ditor të viktimave dhe rasteve me koronavirus.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka njoftuar se në 24 orët e fundit nga 1 mijë e 903  mostra të marra, prej tyre 775 kanë rezultuar pozitivë, kështu duke e çuar në 37 mijë e 28 numrin e përgjithshëm të të infektuarve me koronavirus në Kosovë.

Po ashtu sipas IKSHPK-së, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë edhe 15  persona të cilët ishin të infektuar nga koronavirus dhe numri i përgjithshëm i viktimave ka arritur në 963.

Sipas IKSHPK-së, gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar edhe 553 perona.

Njoftimi i plotë i IKSHPK-së, pa ndërhyrje:

1.903 TESTIME, 553 TË SHËRUAR DHE 775 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.903 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 775 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 15 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 4 raste (76, 66, 56, 52 vjeç), Prishtinë 2 raste (78, 66 vjeç), Ferizaj 1 rast (78 vjeç), Gjilan 1 rast (80 vjeç), Klinë 1 rast (76 vjeç), Suharekë 1 rast (77 vjeç), Pejë 2 raste (71, 64 vjeç), Vushtrri 1 rast (72 vjeç), Gjakovë 1 rast (69 vjeç) dhe Podujevë 1 rast (87 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 37.028 raste nga 137.872 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 963 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 553 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 22. 690 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.375.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 306 raste, Mitrovicë 64 raste, Gjakovë 40 raste, Ferizaj 38 raste, Fushë-Kosovë 37 raste, Gjilan 35 raste, Prizren 30 raste, Podujevë 29 raste, Vushtrri 21 raste, Lipjan 20 raste, Pejë 20 raste, Viti 20 raste, Obiliq 16 raste, Drenas 15 raste, Skenderaj 13 raste, Kaçanik 12 raste, Shtime 11 raste, Suharekë 9 raste, Malishevë 7 raste, Klinë 5 raste, Rahovec 5 raste, Deçan 4 raste, Istog 4 raste, Kamenicë 4 raste, Dragash 3 raste, Graçanicë 2 raste, Novobërdë 2 raste, Zubin-Potok 2 raste dhe Junik 1 rast.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!

Respektoni distancën! /Lajmi.net/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat