AP: I dërguari i BE-së nxitë Kosovën dhe Serbinë të rinisin bisedimet

Aktuale

AP: I dërguari i BE-së nxitë Kosovën dhe Serbinë të rinisin bisedimet

Nga: H.O. Më: 2 mars 2021 Në ora: 09:49
I dërguari special i Bashkimit Evropian për bisedimet midis Serbisë dhe Kosovës, Miroslav Lajcak

I dërguari special i Bashkimit Evropian për bisedimet midis Serbisë dhe Kosovës filloi një vizitë në Prishtinë të hënën për takime me udhëheqësit lokalë për rinisjen e dialogut midis dy vendeve, shkruan The Associated Press transmeton Bota sot.

Miroslav Lajcak mbërriti në kryeqytetin e Kosovës, ku do të takohet me udhëheqësit e lartë gjatë vizitës së tij tre-ditore.

Lajcak pritej të takohej me Albin Kurti, i cili pritet të bëhet kryeministri i ri i Kosovës pasi Partia e tij e Lëvizjes Vetëvendosje fitoi zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit.

Pas një samiti të Shtëpisë së Bardhë dhe bisedimeve në Bruksel në shtator, dialogu midis Serbisë dhe Kosovës ka ngecur.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në 2008, një dekadë pas një lufte brutale 1998-1999 midis rebelëve separatistë etnikë shqiptarë dhe forcave serbe. Shumica e kombeve perëndimore e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, por Serbia dhe aleatët e saj Rusia dhe Kina nuk e kanë njohur këtë.

Lufta përfundoi pasi një fushatë ajrore 78-ditore e NATO-s dëboi trupat serbe dhe një forcë paqeruajtëse u zhvendos brenda.

Brukseli e emëroi Lajcak në post vitin e kaluar për të ndihmuar marrëdhëniet Kosovë-Serbi, të cilat mbeten të tensionuara pavarësisht nga negociatat e vazhdueshme të drejtuara nga BE për normalizimin e lidhjeve të tyre.

Lajcak më pas do të shkojë në Beograd pasi të largohet nga Kosova.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat