Sami Lushtaku befasohet me humbjen e PDK-së, tregon se çfarë do të ndodhë brenda partisë

Aktuale

Sami Lushtaku befasohet me humbjen e PDK-së, tregon se çfarë do të ndodhë brenda partisë

Më: 6 mars 2021 Në ora: 13:59
Sami Lushtaku

Zgjedhjet e 14 shkurtit kanë nxjerrë rezultate befasuese për fituesin dhe humbësit e zgjedhjeve. Secila parti thoshte se do të dalë e para, derisa pak njohës të zhvillimeve politike kanë pritur që Lëvizja Vetëvendosje do t’i mund ata me afër 50% të votave të përgjithshme.

Një gjë të tillë nuk e pritur as kryetari i Degës së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Skenderaj, Sami Lushtaku.

Lushtaku pohoi se nuk e ka pritur as rezultatin e PDK’së, por as të VV’së si parti fituese.

“Të jem i sinqertë jo nuk e kam pritur. Nuk e kam pritur as rezultatin e Partisë Demokratike të Kosovës, por se kam pritur as rezultatin e Lëvizjes Vetëvendosjes”, ka thënë ai.

Sipas tij as VV’ja si parti, por as lideri i saj Albin Kurti, për 20 vite nuk kanë bërë asgjë për Kosovën.

Në ndërkohë, ai theksoi se PDK’ja gjatë këtyre dy dekadave ka bërë shumë për Kosovën.

“Kanë qenë dy raste që jemi munduar që t’i shpjegojmë para qytetarëve. Puna dhe angazhimi i PDK’së që 20 vite dhe mos puna e Albin Kurtit, Vetëvendosjes, që 20 vite. për tërë këto vite unë nuk e di se cila është një punë e mirë që e ka bërë VV’ja dhe Albin Kurti. Prandaj nuk e kam pritur rezultatin”, ka thënë ai.

E për rezultatin që ka arritur PDK’ja në këto zgjedhje, Lushtaku tha se duhen reforma brenda partiake.

“Reforma PDK’ja ka bërë në vazhdimësi dhe unë mendoj që si subjekt politik ka nevojë për reforma, kështu që reformat janë në vazhdimësi në PDK. Nuk i komentojë reformat në parti të tjera”, ka deklaruar Lushtaku.

Ndërsa sa i përket 4 mijë e 132 votave që i mori Lëvizja Vetëvendosje në bastionin e PDK’së në Skenderaj, Lushtaku tha se ato vota partia e Albin Kurtit ua ka marr AAK’së e Nismas.

“Unë po flas për Skenderaj, opozita gjithmonë i ka pasur këto vota. Vetëvendosje i ka marr votat AAK’së dhe Nismas, por jo PDK’së”, ka thënë ai.

Kryetari i Degës së PDK’së në Skenderaj u deklarua edhe për të parin e partisë. Ai tha se janë duke pritur rikthimin e Kadri Veselit nga Haga për të vendosur për parinë e partisë.

“Kjo varet tash nga kryesia e partisë dhe unë besoj fuqishëm që fillimisht do të kthehet lideri i PDK’së nga Haga. nëse jo atëherë me siguri që ne do ta marrim një vendim konform situatave që i kemi brenda Kosovës”, ka thënë ai.

Pas shpalljes së rezultateve të përfundimtare, Lëvizja Vetëvendosje (LVV), ka dal fituese me 438 mijë e 334 vota ose me 49.95% të votave të përgjithshme.

E dyta u rendit PDK’ja me 148 mijë e 296 vota, ose me 16.90% të votave të përgjithshme.

E treta doli LDK’ja me 110 mijë e 978 vota ose 12.64% të votave të përgjithshme, e pasuar nga AAK’ja me 62 mijë e 111 vota, ose 7.07% të votave të përgjithshme.

Pas këtyre rezultateve LDK’ja ka filluar reformat e brendshme në parti. Kryetari i kësaj partie Isa Mustafa ka ofruar dorëheqje, teksa me 14 mars pritet që të mbahet Kuvendi zgjedhor për të parin e LDK’së.

Edhe në AAK ka pasur dorëheqje nga strukturat e partisë, pas rezultatit të dobët zgjedhor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat