Molliqaj: Vërsulja e policisë ndaj gazetarëve, e rrezikshme dhe e papranueshme

Aktuale

Molliqaj: Vërsulja e policisë ndaj gazetarëve, e rrezikshme dhe e papranueshme

Më: 17 prill 2021 Në ora: 18:23
Dardan Molliqaj

“Vërsulja e policise ndaj gazetareve eshte e rrezikshme dhe e papranueshme” kështu e nis shkrimin e tij në Facebook, Dardan Molliqaj.

Molliqaj thekson se diçka e tillë nuk është parë nga pushtetet e kaluara dhe është shqetësuese zelli i organeve të organeve të ndjekjes për t’iu përgjigjur Dr Hipokritit.

“Pushteti “Krejt dhe Drejt”, sikur te gjitha pushtetet me mendesi totalitare ka filluar te abuzoje me “interesin e madh publik”, ne emer te te cilit po e arsyeton pendjekjen. Ketu eshte rasti ta terheqim verejtjen per sjelljen e tyre te papergjegjshme: ta kujtojme sjelljen e tyre kur shkelen pafytyresisht rregullat per mbrojtje nga pandemia ne kohe zgjedhjesh, shkelje keto qe rriten numrat e infektimeve dhe te viktimave; pastaj vendosen masa ketu, e mesyen andej kufirit; kur refuzuan vaksinat per shkak te zgjedhjeve ne Shqiperi, ku s’jane fare ne loje; njejte edhe tash me vaksinat e Pfizer. Ja, pra, ky eshte perkushtimi ne emer te te cilit po perndjekin” shkruan Molliqaj në facebook.

Reagimi i plotë:

Cfare na duhet eshte imunizim ndaj autoritarizmit

Pushteti “Krejt dhe Drejt”, sikur te gjitha pushtetet me mendesi totalitare ka filluar te abuzoje me “interesin e madh publik”, Dicka te tille s’kemi pare nga pushtetet e kaluara. Eshte shqetesues zelli i organeve te ndjekjes per t’u pergjigjur perpara Dr Hipokritit. U aktivizuan fill pas konferences. Prokurori i shtetit nuk ka pune me Insajderin, pervec nese zgjedh te behet instrument i perndjekjes politike.

Pushteti “Krejt dhe Drejt”, sikur te gjitha pushtetet me mendesi totalitare ka filluar te abuzoje me “interesin e madh publik”, ne emer te te cilit po e arsyeton pendjekjen. Ketu eshte rasti ta terheqim verejtjen per sjelljen e tyre te papergjegjshme: ta kujtojme sjelljen e tyre kur shkelen pafytyresisht rregullat per mbrojtje nga pandemia ne kohe zgjedhjesh, shkelje keto qe rriten numrat e infektimeve dhe te viktimave; pastaj vendosen masa ketu, e mesyen andej kufirit; kur refuzuan vaksinat per shkak te zgjedhjeve ne Shqiperi, ku s’jane fare ne loje; njejte edhe tash me vaksinat e Pfizer. Ja, pra, ky eshte perkushtimi ne emer te te cilit po perndjekin.

Pertej kesaj, shoqeria jone ka nevoje per nje debat te vertete mbi rolin e mediave ne shoqeri, por edhe raportimin e drejte dhe objektiv. Kjo sepse mediat jane ndermjetesuesi kyq midis ngjarjeve dhe pahtesimit te tyre. Mediave duhet t’ua ruajme paprekshmerine karshi pushtetit, por humbja e besueshmerise e ben vete pushtetin imun karshi kritikes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat