LAJMI I FUNDIT: Të martën arrijnë në Kosovë për herë të parë vaksinat Pfizer

Aktuale

LAJMI I FUNDIT: Të martën arrijnë në Kosovë për herë të parë vaksinat Pfizer

Më: 3 maj 2021 Në ora: 13:19
Ilustrim

Të martën edhe Kosova do të furnizohet për herë të parë me vaksinën antiCOVID të llojit Pfizer.

Këtë e kanë konfirmuar zyra për komunikim e MSH-së, ku thuhet se do të arrijnë disa kontigjente, duke mos dhënë më shumë detaje për numrin e tyre.

Këto vaksina janë kontingjente të 95 mijë vaksinave Pfizer që Bashkimi Evropian do t’i sjellë në Kosovë.

“Vaksinat e para nga kontingjenti prej 95 000 i BE-së pritet të arrijnë të martën në Kosovë. Do të ketë disa kontingjente që vijnë javë pas jave deri në marrjen e të gjitha 95 000 dozave”, thuhet në përgjigjen e MSH-së.

Mirëpo përsëri duke mos dhënë shumë detaje nga Ministria është rikonfirmuar se janë në negociata për sigurimin e më shumë vaksinave edhe të llojeve të tjera.

“Po, MSH është duke negociuar edhe për vaksina të tjera. Kjo gjë tashmë është konfirmuar disa herë nga krerët e MSH-se edhe në konferencë për media edhe në Kuvend dhe në organe të tjera”, thuhet në përgjigjen e zyrës për komunikim të MSh-së.

Kujtojmë se edhe këto 95 mije vaksina janë donacion nga Bashkimi Evropian përderisa Kosova ende nuk ka shpenzuar asnjë cent për sigurimin apo blerjen e vaksinave antiCOVID.

Kosova ishte vend ii fundit në rajon që arriti të sigurojë vaksinën dhe të fillojë vaksinimin e popullatës, përderisa numri i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë e deri më tash ka arritur në 2 mijë e 183 raste. ‘

Që nga 28 marsi kur në vend erdhën 24 mijë doza të vaksinës AstraZeneca, donacion nga UNICEF-i Kosova ka filluar vaksinimin përderisa ka pasur ankesa që ky proces po ecën shumë ngadalë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat