Zafir Berisha e kujton “Drinin”: Vrasja e tij ishte humbje për Prizrenin

Aktuale

Zafir Berisha e kujton “Drinin”: Vrasja e tij ishte humbje për Prizrenin

Më: 8 maj 2021 Në ora: 11:51
Zafir Berisha dhe Ekrem Rexha -‘Drini’

Ish-komandanti i UÇK-së, Zafir Berisha, ka kujtuar bashkëluftëtarin, Ekrem Rexha -‘Drini’, në 21 vjetorin e vrasjes.

Sipas tij, vrasje e “Drinit” nuk ishte humbje vetëm për familjen e tij.

“Vrasja e ‘Drinit” ishte humbje për Prizrenin, Kosovën dhe perspektiven evropiane të vendit tonë”, shkruan Berisha në Facebook.

Ja shkrimi i tij:

21 vite nga vrasja e bashkëluftetarit dhe mikut Ekrem Rexha-Drini!

Në mëngjesin e dt 08.05.2000 ende pa u bërë një vitë që ishte kryer lufta, para shtëpis tij në mënyr qyqare vritet bashkëluftëtari Ekrem Rexha-Drini.

Vrasja e Kom.Drinit nuk ishte humbje vetëm për familjen dhe shokët e luftës por ishte humbje për Prizrenin, Kosovën dhe prespektivën evropiane të vendit tonë!

Në kulmin e luftës për liri nga UÇK-së kundër okupatorit serbo-sllavë dhe argatëve të tyre, Ekrem Rexhaj-Drini ju përgjegjë thirrjes së atdheut, duke ju bashkuar radhëve të UÇK-së në Vërri të Prizrenit nga mesi i korrikut të vitit 1998 me sygjerim të SH.P. UÇK-së, ku edhe ushtroj detyra shumë të rendësishëme në organizim dhe moboilizim të njësive të UÇK-së.

Ekrem Rexha-Drini gjatë luftës muar pjes në shumë beteja për liri, ku ishte edhe i plagosur, por i pa nënshtrum duke ushtruar shumë detyra të rëndësishme si kom. i Br-125 ,Kom i ZOP të UÇK-së, antarë i SH.P- UÇK-së…

Në luftën titanike për lirinë e Kosovës u bënë shumë beteja dhe aksione kundër okupatorit serbë, deri më 12 qershor 1999 kur me ndihmën edhe të forcavevtë Nato-s ndodhi çlirimin i Prizrenit dhe Kosovës ku Drini kishte rolë të veçant për t’i dhën fund sundimit sllavë në tokat tona.

Do të jetë i paharruar kujtimi për Drinin.

Zafa

P.S: Foto e bërë me 02.09.1999 në fsh.Jeshkovë pranë shtëpis ku ka qenë selia e shtabit të Br.125 gjatë vitit 1998. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat