Hamiti: Dashuria e qytetarëve të Kosovës për Palestinën, trashëgimi e gjallë e Titos

Aktuale

Hamiti: Dashuria e qytetarëve të Kosovës për Palestinën, trashëgimi e gjallë e Titos

Më: 12 maj 2021 Në ora: 12:53
Muhamet Hamiti

Profesori Muhamet Hamiti ka thënë se dashuria e njëanshme e qytetarëve të Kosovës për Palestinën është trashëgimi nga ish-lideri jugosllav, Josip Broz Tito.

Hamiti ka shkruar se Palestina nuk e do Kosovën, por Serbinë.

“Dashuria e njëanshme e kosovarëve , e pakthyer (unrequited, siç thonë anglishtfolësit) për Palestinën – që s’e do Kosovën , por Serbinë – është trashëgimi e gjallë e Lëvizjes së të Painkuadruarëve (the Non-Alignment Movement) dhe e Shokut Tito”, ka shkruar Hamiti.

Josip Broz Titos ishte drejtues i lëvizjes partizane në Jugosllavinë e dikurshme. Me zgjidhjen e antagonizmave Lindje-Perëndim në kohën e Gorbaçovit ndër të tjera u bë e panevojshme edhe lëvizja e të painkuadruarëve, e thirrur në jetë nga Titoja. Sistemi i vetqeverisjes, i vendosur nga Tito kishte dështuar.

Ndërkohë konflikti i dhunshëm izraelito-palestinez është ndezër ditët e fundit. nga përleshjet e dhunshme kanë humbur jetëm së paku 35 persona.

 

Dashuria e njëanshme e kosovarëve , e pakthyer (unrequited, siç thonë anglishtfolësit) për Palestinën - që s’e do...

Posted by Muhamet Hamiti on E martë, 11 Maj 2021
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat