E turpshme, Kosova pa asnjë publikim serioz për gjenocidin serb në 20 vjet

Aktuale

E turpshme, Kosova pa asnjë publikim serioz për gjenocidin serb në 20 vjet

Më: 14 maj 2021 Në ora: 21:28
Kopertina

Ish-këshilltari i Albin Kurtit, Shkëlzen Gashi ka reaguar se si as pas 20 vjetëve nuk asnjë publikim për krimet serbe në venin tonë.

Sipas tij për fat të keq, për 20 vjet nuk e kemi pothuajse asnjë publikim serioz për krimet e shtetit serb në Kosovë gjatë viteve 90, me theks të veçantë gjatë viteve 98-99.

Ai shtoi se definitivisht jemi me fat, se punët tona na i kryejnë të tjerët.

'Society fort threatend peoples' me seli në Göttingen i ka përcjellë krimet e forcave serbe në Kosovë për çdo ditë që nga 28 shkurti 1998 e deri më 10 qershor 1999 dhe menjëherë në korrik të vitit 1999 i ka publiku të dhënat për këto krime në një vëllim 300 faqësh të titulluar 'Gjenocidi në Kosovë'.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat