Pacolli komenton ‘rivalitetin’ Kurti-Rama, tregon se kush del fitues

Aktuale

Pacolli komenton ‘rivalitetin’ Kurti-Rama, tregon se kush del fitues

Nga: A.M Më: 10 gusht 2021 Në ora: 21:32
Behgjet Pacolli

Edhe kreu i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli është përfshirë në debatin për raportet ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë.

Ai në një postim në rrjetin social Facebook bëri apel tek përfaqësuesit e institucioneve të dy vendeve tona (Shqipërisë dhe Kosovës) që të ulin tensionet dhe të fillojnë të punojnë së bashku dhe të koordinojnë të gjitha veprimet politike.

Madje, Pacolli u shpreh se për shkak të rivalitetit Rama-Kurti nuk duhet të ndërmerren veprime në dëm të Kosovës.

“Unë besoj se për shkak të "rivaliteteve personale" krerët e shteteve nuk duhet të ndërmarrin asnjë veprim që mund ta dëmtojë Kosovën ose ta privojnë atë nga rrugëtimi i saj, veçanërisht kur ajo gjindet në "udhëkryqin e madh". Çdo pretendim për të "sfiduar rivalin" midis udhëheqësve politikë të Kosovës dhe Shqipërisë do të ishte një humbje për Kosovën e jo për Shqipërinë,”, deklaroi Pacolli, përcjell “Bota sot”.

Postimi i plotë

Pa pretendime politike, mbështetje, kritikë apo preferencë ndaj askujt, e kam më se të nevojshme të ftoj përfaqësuesit e institucioneve të dy vendeve tona (Shqipërisë dhe Kosovës) që të ulin tensionet,  të lënë mënjanë inatet dhe teket  dhe interesat personale dhe të fillojnë të punojnë së bashku e të harmonizojnë dhe koordinojnë të gjitha veprimet politike, në një kohë kur mbështetja për Kosovën nga Shqipëria, është më se e nevojshme. 

Unë besoj se për shkak të "rivaliteteve personale" krerët e shteteve nuk duhet të ndërmarrin asnjë veprim që mund ta dëmtojë Kosovën ose ta privojnë atë nga rrugëtimi i saj, veçanërisht kur ajo gjindet në "udhëkryqin e madh".

Çdo pretendim për të "sfiduar rivalin" midis udhëheqësve politikë të Kosovës dhe Shqipërisë do të ishte një humbje për Kosovën e jo për Shqipërinë, pasi është e qartë se Shqipëria është në një pozitë më të fortë se Kosova, duke filluar me faktin se Shqipëria është një shtet, de facto dhe de jure, anëtare e të gjitha organizatave botërore dhe e njohur nga e gjithë bota, me një traditë të gjatë politike, është ekonomikisht më e fortë, ka shumë më tepër burime natyrore sesa Kosova dhe qëndron gjithashtu fakti i padiskutueshme që çdo ditë Shqipëria po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme në Rajon dhe më gjerë.

 Prandaj, politikanët e Kosovës duhet menjeherë të fillojnë e të veprojnë me kolegët e tyre ne Shqipëri bashkarishtë, pa arrogancë dhe emocione të harmonizojnë veprimet  e tyre, gjithmonë në interes të qytetarëve e sidomos të Shtet- dertimit të Kosovës.  ...

Nuk ka asnjë Shqipëtar apo përfaqësues politik shqiptar që nuk e do Kosovën!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat