Kraki nxjerr listën/ Ja kush u shërbeu si fasadë publike, bandave anonime të nëntokës: AKI pa asnjë sekret

Aktuale

Kraki nxjerr listën/ Ja kush u shërbeu si fasadë publike, bandave anonime të nëntokës: AKI pa asnjë sekret

Nga: A.ZH Më: 24 tetor 2021 Në ora: 08:32
Nezir Kraki

Profesori në Universitetin e Parisit Nezir Kraki, ka thënë se Agjencia e Kosovës për Inteligjencë (AKI) është i vetmi shërbim sekret pa asnjë sekret.

Duke folur për skandalin e fundit në këtë institucion, Kraki ka akuzuar një shtresë të pretenduar intelektuale, që sipas tij, me vite u shërbeu si fasadë publike bandave anonime të nëntokës, përcjell Bota sot. Sipas tij, në këtë listë bëjnë pjesë gazetarë, profesorë, diplomatë, gjyqtarë, prokurorë, shkrimtarë e madje edhe artistë.

Por, tani sipas tij, fasada “intelektuale” e bandave po kthehet në rrënojë të turpshme e të zbehtë në tentim për ta rishkruar historinë.

Postimi i plotë i Krakit në Facebook:

Fasada intelektuale e bandave

Rasti me agjentët e AKI-së në shërbim të bandave politike është një provë më shumë se si ishte kapur shteti në çdo hallkë dhe në çdo sferë.

Megjithatë, le ta rikujtojmë se makineria e kapjes dhe e krimit ekonomik nuk do të funksiononte kurrë pa ndihmën e një shtrese të pretenduar intelektuale, e cila me vite u shërbeu si fasadë publike bandave anonime të nëntokës. Gazetarë, profesorë, diplomatë, gjyqtarë, prokurorë, shkrimtarë e madje edhe artistë…zgjodhën për 20 vite rrugët e shkurtra të pasurimit, faktorizimit apo intelektualizimit, në dëm dhe në dhunim flagrant të parimeve bazë të integritetit personal e profesional.

Falë kësaj fasade, bandat s’u penguan por u ndihmuan, s’u shpërfaqen, por u kamufluan deri ditën kur ciklit të së keqes kolektive i erdhi ‘natyrshëm’ fundi. Me fundin e ciklit nisi shembja e krejt asaj superstrukture banditeske. Prandaj, tash dalin lajme senzacionale, sepse shteti ka filluar të frymojë normalisht. Ndërkohë fasada «intelektuale» e bandave po kthehet në rrënojë të turpshme e të zbehtë në tentim për ta rishkruar historinë.

A ju kujtohet kur flisja për intelektualin e dëmshëm si fenomen? Ata pra kanë qenë fasada e bandave dhe falë bandave janë mediatizu, pasuru, kravatu e qytetëru. A realisht kurrë kush s’i ka llogarit as respektu brenda rrjetit.

Nejse… AKI më duket se është i vetmi shërbim sekret pa asnjë sekret.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat