Supremja pezulloi lejen ujore për hidrocentralin Brezovica, GLPS: Është fitore për qytetarët e Shtërpcës

Aktuale

Supremja pezulloi lejen ujore për hidrocentralin Brezovica, GLPS: Është fitore për qytetarët e Shtërpcës

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 11:53
Grupi për Studime Juridike dhe Politike

Grupi për Studime Juridike dhe Politike ka thënë se Gjykata Supreme e Kosovës e ka rikthyer masën pezulluese mbi punën e Hidrocentralit në Brezovicë, duke e prishur aktvendimin e Gjykatës së Apelit.

Ku thuhej pa asnjë bazë ndër të tjera që ndalja e punës se hidrocentralit ishte kundër interesit publik.

Në një konferencë për media, GLPS ka bërë të ditur se gjykata ka konstatuar se nuk mund të aprovohet si i drejt dhe ligjor qëndrimi juridik i Gjykatës së Apelit.

Arbër Fetahu nga GLPS ka thënë se aktgjykimi i Supremes është fitore shumë e madhe për qytetarët e Shtërpcës, meqë me pezullimin e lejes ujore për hidrocentralin Brezovica, kompania ndërtuese nuk mund të aplikojë për leje mjedisore, lëshimi i së cilës është parakusht për të operuar hidrocentrali.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat