Vdes i burgosuri në Qendrën e Paraburgimit Prizren, dyshohet se vari veten

Aktuale

Vdes i burgosuri në Qendrën e Paraburgimit Prizren, dyshohet se vari veten

Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 17:43
Foto ilustrim

Shërbimi Korrektues i Kosovës njofton se sot rreth orës ‪14:47 në Qendrën e Paraburgimit Prizren, i paraburgosuri F.I. (1987) ka ndërruar jetë.

Ai dyshohet të ketë varur veten në dritaren e banjës së dhomës.

Me të kuptuar për rastin, i menjëhershëm ka qenë intervenimi i stafit korrektues dhe atij mjekësor të qendrës, por përkundër përpjekjeve për reanimim nuk kanë arritur të kthejnë në jetë.

Sipas Raportit Mjekësor të Stacionarit, i burgosuri F.I. në vazhdimësi ka pasur probleme shëndetësore të natyrës mendore, ngecje në zhvillim mendor, për çka është trajtuar në vazhdimësi nga mjeku i burgut, psikiatri, psikologu.

Lidhur me rastin janë suspenduar zyrtarët përgjegjës, janë njoftuar Policia e Kosovës dhe prokurori, ndërsa SHKK ka filluar të bëjë hetimet procedurale dhe administrative, gjithashtu është themeluar Komisioni Hetimor Administrativ nga SHKK, i cili do të dalë me raport administrativ përfundimtar.

Stafi mjekësor i Stacionarit të Qendrës së Paraburgimit Prizren ka përgatitur dokumentacionin e nevojshëm lidhur me rastin. Autopsia do të verifikojë shkakun e vdekjes, thuhet në komunikatë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat