Mjeku: Ushtrimi i sovranitetit të Serbisë në Kosovë i shërben synimit të saj për zhdukjen e shqiptarëve

Aktuale

Mjeku: Ushtrimi i sovranitetit të Serbisë në Kosovë i shërben synimit të saj për zhdukjen e shqiptarëve

Më: 15 janar 2022 Në ora: 09:30
Getoar Mjeku

Zëvendësministri i Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Getoar Mjeku, në 23 vjetorin e Masakrës së Reçakut ka thënë se Serbia për dy shekuj shtetësi ka punuar që t’i zhdukë shqiptarët dhe se edhe tash çdo përpjekje e saj për shkelje të sovranitetit të Kosovës, është pjesë e këtij synimi.

“Sot është përvjetori i masakrës së Reçakut, një nga ngjarjet më famëkeqe të gjenocidit të Serbisë mbi popullin tonë në Dardani. Për gati dy shekuj të shtetësisë, Serbia ka shestu dhe punu me i zhdukë shqiptarët dhe me ua marrë tokën. Çdo ushtrim i sovranitetit të Beogradit në vendin tonë i shërben atij synimi, duke cenu Republikën e Kosovës dhe duke rreziku sigurinë e kombit shqiptar dhe të Evropës së lirë”, ka shkruar Mjeku.

Për këtë, ai ka thënë se s’duhet lejuar kurrsesi lejimi i mbajtjes së referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë.

Për këtë çështje, Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë të jashtëzakonshme në mes thirrjeve të shteteve të Quint-it dhe BE-së që të lejohet ky proces.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat