Historiani Bezeraj: Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka janë nisma kryesore e idesë për pavarësi

Aktuale

Historiani Bezeraj: Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka janë nisma kryesore e idesë për pavarësi

Më: 18 janar 2022 Në ora: 00:08
Vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zeka

Historiani Selim Bezeraj ka folur rreth historisë së veprimtarisë së tre heronjve të Kosvoës, Jusuf e Bardhosh Gërvall dhe Kadri Zeka.

Bezeraj tha se këta të tre përfaqësojnë plejadën e personaliteteve të dalluar atdhetare që Kosova i ka në histori e kujtesë.

Më tej, ai foli edhe rreth veprimtarisë së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, duke thënë se ata ishin ideatorët e rezistencës ndaj sistemit jugosllav.

“Për shkak të veprimtarisë së tyre që nënkuptonte rezistencë ndaj sistemit jugosllav, pra ishin ideatorët së bashku me shumë bashkëpunëtorë të lëvizjes anti-sistem, për shkak se të mendosh në kohën kur ata vepronin nuk ishte e lehtë e lërë më të viheshin në rezistencë me organet e regjimit jugosllav”.

“Këta të tre janë edhe nisma kryesore për të ardhur tek ideja për lirinë, ideja për vetëvendosjen dhe ideja për pavarësinë e Kosovës”, është shprehur Bezeraj në “Edicioni Special”.

Tutje, ai thotë se shtimi i organizatave ilegale në atë kohë rritej e zgjerohej për shkak të bashkëpunimi të Jusuf e Bardhosh Gërvallës me Kadri Zekën, ndërsa sot, sipas Bezerajt mungojnë konferenca e simpoziume në mënyrë që pasuria historiane e Kosovës të pasurohet.

“Shtimi i organizatave ilegale në atë kohë rritej e zgjerohej për shkak të bashkëpunimit me Kadri Zekën. Veprimtaria e tyre gjatë dy viteve, nga viti 1979 deri në 1982-ën në Gjermani ka nënkutpuar aksione të shumta të veprimit që nënkuptonin sa më shumë sensibilizimin e asaj se cka duhet të ndodhë në Kosovë”.

“Sot na mungojnë konferenca, simpoziume të ndryshme të cilat studiues të ndryshëm nga burime e arkivole të ndryshme do ta pasqyronin edhe më shumë veprimtarinë e tyre. Ky është 40 vjetori i rënies së tyre, por ne duhet ta kishim një vit të tërë gjatë vitit 2022 aktivitete të ndryshme ku do të pasqyrohej edhe më shumë veprimtaria e tyre, kjo për ta pasuruar historinë dhe shkrimet tona që i mungojnë deri në ditët e sotme”, është shprehur Bezeraj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat