​Sopi në Hagë: Salih Mustafa nuk ka ushtruar dhunë ndaj askujt, ai ka përjetuar tortura nga pushteti serb

Aktuale

​Sopi në Hagë: Salih Mustafa nuk ka ushtruar dhunë ndaj askujt, ai ka përjetuar tortura nga pushteti serb

Më: 19 janar 2022 Në ora: 12:35
Fatmir Sopi

(E plotësuar 13:40)- ​Fatmir Sopi përfundon dëshminë i tij në gjykimin ndaj Salih Mustafës në Hagë

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Fatmir Sopi ka përfunduar dëshminë e tij para Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë ku është përgjigjur edhe në pyetjet e trupit gjykues rreth njësisë BIA dhe bazës që ata e kishin në fshatin Zllash.

Sopi i cili po dëshmon në gjykimin ndaj Salih Mustafës, ka thënë se nuk ka pasur asgjë të veçantë baza e BIA-s dhe se ka qenë shtëpi e zakonshme por në të cilin nuk banonte asnjëri dhe u është dhënën shfrytëzim ushtarëve të UÇK-së.

Sopi: BIA e përdorte bazën në Zllash sepse nuk mund të zhvillonte aktivitetin në Prishtinë

“Mendoj që njësiti BIA e përdorte këtë bazë të UÇK-së, këtë shtëpi si bazë të vetën për arsye se zhvillimin e aktiviteteve të tyre ata nuk mund ta zhvillonin në Prishtinë prej nga vinin shumica ose të gjithë ushtarët e UÇK-së që ishin radhitur në radhë të njësisë BIA. Në pamundësi që të jenë ata të sigurt në Prishtinë sepse Prishtina asokohe kontrollohej nga forcat ushtarake dhe policore serbe ata e shfrytëzuan këtë pikë për qëndrimin e tyre[...]Nuk ka pasur asgjë të veçantë, ajo ka qenë sikur të gjitha bazat e ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, ka thënë Sopi.

Ai ka thënë BIA ishte vendosur në shtëpinë e familjes Krasniqi në Zllash edhe për shkak të pozitës gjeografike e cila ishte lartë, në mënyrë që të jetë më vështirë për depërtimi forcave serbe në atë pjesë.

Sopi ka thënë edhe baza e Brigadës 153 ka qenë në Zllash derisa ka treguar detaje edhe rreth ofensivës serbe që kishte filluar më 18 prill 1999.

Sopi: Kemi rezistuar tri ditë në ofensivën e 18 prillit 1999

Besoj se ofensiva ka filluar më 18 prill, tri ditë ne kemi rezistuar dhe nuk kemi lejuar depërtimin e tyre në Zllash dhe në fund të ditës së tretë kur popullata civile është e tërhequr në drejtim të Prishtinës dhe pasi që nga garantimet e vazhdueshme ne kemi pasur humbje edhe të ushtarëve tanë edhe nga popullata civile ne jemi detyruar që t’i lëshojmë pikat tona në kuptimin që ka filluar depërtimi me tanke dhe mjete të rënda në drejtim të Zllashit dhe ata kanë arritur ta pushtojnë Zllashin”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se serbët pastaj i kanë djegur pothuajse të gjitha shtëpitë në Zllash dhe e kanë garantuar shkollën dhe shtëpitë që dukeshin nga kodra e Zllashit të Vogël.

Sopi ka thënë se në kohën e garantimeve serbe ai me një grup ushtarësh nuk janë larguar nga Zllashi por kanë qenë në male deri në largimin e forcave serbe.

Fatmir Sopi ka dëshmuar për dy ditë me radhë para Dhomave të Specializuara ku ndër të tjera ka thënë se nuk ndodhet aty me vullnetin e tij të lirë por që është ftuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar.

Sopi ka thënë se i ishte bashkuar UÇK-së që prej fillimeve të saj në vitin 1998 dhe ka kryer detyrën e organizatorit në rajonin e Gollakut ndërsa sot është kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Prishtinë.

Para dëshmisë së Sopit, në procesin gjyqësor ndaj Salih Mustafës janë dëgjuar dhjetë dëshmitarë të ZPS-së, të gjithë të mbrojtur, identiteti i të cilëve nuk është bërë i ditur për publikun.

Seanca e radhës në rastin ndaj Mustafës do të mbahet të martën më 25 janar 2022.

Gjykimi i cili ka filluar më 15 shtator 2021 është i pari në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë, ndërsa deri tani janë dëgjuar dhjetë dëshmitarë të mbrojtur të Zyrës së Prokurorit të Specializuar.

Aktakuza ndaj Mustafës, i cili është i arrestuari i parë nga Specialja, është konfirmuar më 12 qershor të vitit 2020 ndërsa ai u arrestua më 24 shtator të vitit të kaluar, me pretendimin për krime lufte.

Ai po qëndron në qendrën e paraburgimit në Hagë ndërsa në deklarimin e tij para trupit gjykues, Salih Mustafa është deklaruar i pafajshëm.

Sopi në Hagë: Salih Mustafa nuk ka ushtruar dhunë ndaj askujt, ai ka përjetuar tortura nga pushteti serb

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës(UÇK), Fatmir Sopi i cili po dëshmon në gjykimin ndaj Salih Mustafës në Hagë, ka thënë se në shtëpitë në Zllash ku kanë qëndruar ushtarët e UÇK-së nuk është maltretuar askush. Ai ka thënë se Salih Mustafa nuk ka trajtuar asnjë njëri mizorisht dhe se nuk ka dëgjuar diçka të tillë për ish-bashkëluftëtarin e tij.

Në ditën e dytë të dëshmisë së tij para Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Sopi ka thënë se gjatë luftës nuk ka qenë asnjëherë pengesë orientimi politik i ushtarëve të UÇK-së.

Sopi: Salih Mustafën e njoh si ish i burgosur politik, nuk besoj asnjëherë që mund të ushtrojë dhunë

 

“Nuk ka mundur të ndodh kjo kurrë. E njoh edhe para luftës, e kam njohur si ish i burgosur politik dhe njëri i cili i ka përjetuar torturat më çnjerëzore nga pushteti serb dhe nuk e besoj kurrë që i njëjti mund të ushtrojë dhunë ndaj dikujt për asnjë arsye dhe për asnjë rast[...] Kurrë në jetën time nuk kam dëgjuar diçka të tillë për bashkëluftëtarin tim zotëri Salih Mustafa”, ka thënë Sopi.

Sopi ka thënë se qëllimi i luftës së UÇK-së ka qenë vetëm çlirimi i vendit nga forcat serbe.

Sopi: Asnjëherë nuk ka qenë pengesë orientimi politik i ushtarëve të UÇK-së

“Në asnjë rrethanë dhe në asnjë formë nuk ka qenë pengesë orientimi politik i ushtarit të UÇK-së, qëllimi i luftës ka enë çlirimi i vendit ndërsa për bindjet politike neve në atë kohë nuk na ka interesuar”, ka thënë ai.

Sopi është përgjigjur në pyetjet e avokatit mbrojtës së Salih Mustafës, Julius Von Bone, të cilit i ka thënë se UÇK nuk ka qenë ushtri e rregullt andaj edhe nuk ka pasur uniforma për të gjithë ushtarët.

Por, ai ka shtuar se uniforma e UÇK-së është keqpërdorur nga forcat paramilitare serbe.

Sopi: Forcat paramilitare serbe kanë kryer maska nën uniformën e UCK-së

“Uniforma e UÇK-së në shumë raste edhe është keqpërdorur, është keqpërdorur sidomos nga forcat ushtarake paramilitare dhe militare serbe të cilët nën uniformën e UÇK-së kanë kryer masakra të llahtarshme. Po ua përmend vetëm një rast të cilin e kam në mendje kur pjesëtarët e njësiteve serbe në uniform të UÇK-së në Pejë hynë në një lokal të të rinjve dhe i vrasin që të gjithë ata pjesëtarë të kombit të vet, pjesëtar serb, në mënyrë që të fajësohej UÇK-ja dhe opinion ndërkombëtar ta dënonte si organizatë terroriste sepse po kryen terror, krime. Ndërsa sa i përket uniformës që ne kemi mbajtur nuk kemi qenë krejt të kompletuar”, ka thënë Sopi.

Gjatë dëshmisë tij, Sopi ka thënë ushtarët e UÇK-së kanë bërë roje para ndërtesave në të cilat vendoseshin shtabe apo njësi të UÇK-së dhe se u kërkoheshin mjete identifikimi apo prezantim personave të panjohur që mund të hynin aty.

Derisa është pyetur për periudhën e prillit të vitit 1999. Sopi ka thënë se as ai dhe as Salih Mustafa nuk kanë mundur të qëndrojnë në një vend meqë sipas tij është dashur të merren me pozicionimet dhe përgatitjet për operacionet luftarake.

Ai ka thënë se nuk i kujtohet që Mustafa të ketë dërguar staf mjekësor në Zllash në prill të vitit 1999.

Sopi ka thënë se që prej 7 prillit 1999 ka qenë i angazhuar me detyrën e komandantit të operacioneve luftarake në Zonën e Prapashticës dhe se deri në ofensivën e dytë që ishte më 18 prill ai rrallë herë është kthyer në fshatin Zllash.

Fatmir Sopi është dëshmitari i 11 i cili po dëgjohet në procesin gjyqësor ndaj Salih Mustafës dhe seanca po zhvillohet e hapur për publikun.

Ai ka thënë se i ishte bashkuar UÇK-së që prej fillimeve të saj në vitin 1998 dhe ka kryer detyrën e organizatorit në rajonin e Gollakut ndërsa sot është kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Prishtinë.

Gjykimi i cili ka filluar më 15 shtator 2021 është i pari në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë, ndërsa deri tani janë dëgjuar dhjetë dëshmitarë të mbrojtur të Zyrës së Prokurorit të Specializuar.

Aktakuza ndaj Mustafës, i cili është i arrestuari i parë nga Specialja, është konfirmuar më 12 qershor të vitit 2020 ndërsa ai u arrestua më 24 shtator të vitit të kaluar, me pretendimin për krime lufte.

Ai po qëndron në qendrën e paraburgimit në Hagë ndërsa në deklarimin e tij para trupit gjykues, Salih Mustafa është deklaruar i pafajshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat