Kush është drejtori i Urbanizmit në Prishtinë që synon transformimin e kryeqytetit

Aktuale

Kush është drejtori i Urbanizmit në Prishtinë që synon transformimin e kryeqytetit

Më: 19 janar 2022 Në ora: 19:32
Arbër Sadiki

Arbër Sadiki është emëruar në pozitën e drejtorit të Urbanizmit në Komunën e Prishtinës.

Lajmin për emërimin e tij e ka bërë të ditur kryetari i Komunës, Përparim Rama.

Po kush është drejtori i ri që do të synojë ta zgjidh katrahurën infrastrukturore në Kryeqytet.

Arbër Sadiki u lind në vitin 1977 në Prishtinë, dhe është arkitekt, pedagog, kritik.

Ai ka diplomuar në Universitetin Politeknik të Tiranës, ndërsa ka titullin e doktoraturës në Universitetin e Beogradit, i fokusuar në marrëdhëniet ndërmjet rrethanave sociale dhe arkitekturës në Prishtinë ndërmjet viteve 1945-1990.

Ndihmës kurator i pavijonit të Kosovës në Bienalen e 14-të të Venecias. 

I nominuar për Çmimin Aga Khan për Arkitekturë, Gjenevë. Fitues i çmimit “Çmimi Vjetor për Punë Shkencore në fushën e Trashëgimisë Kulturore”, 2020, dhënë nga Ministria e Kulturës, për botimin e tij me titull: “Arkitektura e objekteve publike në Prishtinë: 1945-1990, faktorë social dhe formësues”.

Që nga viti 2012 ligjëron në Fakultetin e Arkitekturës dhe Urbanistikës, UBT, Prishtinë. Në vitin 2018 dhe 2019 si pjesë e programit të shkëmbimit Erasmus të stafit akademik, ai dha mësim në Universitetin e Shkencave të Aplikuara Anhalt, Dessau, Gjermani. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat