Kurti i përgjigjet Bajramit: Nuk mundem me ua rregullu për 10 muaj, ato çka nuk i keni bërë mirë për 20 vjet

Aktuale

Kurti i përgjigjet Bajramit: Nuk mundem me ua rregullu për 10 muaj, ato çka nuk i keni bërë mirë për 20 vjet

Më: 20 janar 2022 Në ora: 12:17
Albin Kurti

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, iu është drejtuar kryeministrit Albin Kurti me pyetje për situatën me energji elektrike.

Në seancën e sotme të Kuvendit, ajo ka thënë “Zotri kryeministër, a e keni ditur situatën e energjisë kur në vitin 2019 keni premtuar ulje të çmimit?”.

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, e ktheu përgjigjen duke thënë se programi i tyrë është shumë i qartë, sipas tij, nga viti 2013 janë angazhuar kundër privatizimit të shpërndarjes dhe furnizimit të energjisë.

“Ishte një projekt shumë i mirë, i Bilfingerit gjerman, i cili është refuzuar edhe kur ju keni qenë në qeverisje, dhe ja ku jemi sot këtu. Unë nuk kam thënë se do të ulen çmimet e energjisë elektrike në ditën kur do të bëhem kryeministër”.

“Në të kaluarën ka pasur tarifa nxitëse që e kanë rritur çmimin e energjisë, duke i hequr tarifat nxitëse në njërën anë, duke e ripërtërirë Kosovën A në anën tjetër. Në programin tonë që është i njëjtë pothuajse me atë të Bilfinger, gjithashtu të privatizimit të shpërndarjes dhe furnizimit”.

“Ne e kemi paraparë para dhjetë vjetëve shumë më parë, ndërtimin e termocentraleve B3 dhe B4 në vendin ku e kanë hapësirën në termocentralin Kosova B. Nuk mundem me ua bë për 10 muaj, ato çka nuk i keni bërë mirë për 20 vjet dhe ato që i keni bërë keq për 20 vjet, nuk mundem me ua rregullu për 10 muaj, më shumë se ju kisha dashtë, por nuk mundem”, ka thënë Kurti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat