Kuvendi nuk miraton mocionin e PDK-së për vazhdimin e debatit për energji elektrike

Aktuale

Kuvendi nuk miraton mocionin e PDK-së për vazhdimin e debatit për energji elektrike

Më: 20 janar 2022 Në ora: 13:39
Kuvendi

Deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk e kanë miratuar mocionin e Partisë Demokratike të Kosovës për vazhdimin e debatit për energjinë elektrike.

Me 31 vota për, 57 kundër dhe asnjë abstenim, ky mocion nuk u miratua nga deputetët.

Këtë kërkesë e paraqiti shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, i cili tha se ky është debat i nevojshëm..

“Propozon një plotësim ndryshim për rendin e kësaj seance, debat parlamanetar për për përgjegjësi rreth shtrenjëtimit të energjisë elektrike, një çështje e tillë është vërtetë e nevojshme. Vendi ynë po shkon drejtë një shtrenjtimi marramendës të rrymës, mendoj se nuk ka çështje më të rëndësishme se kjo”, tha Tahiri.

Tutje, ai kërkoi edhe nga kryeministri, Albin Kurti, që të jetë prezent në sallë për shkak të rëndësisë së diskutimit.

“Po shohim prezentim të shumë të pavërteta. I bëjmë thirrje edhe kryeministrit që të kthehet në seancë, sepse nuk besoj se për qytetarët e Kosovës, ka diçka më të rëndsësishme sesa ngritja e çmimit të energjisë elektrike”, u shpreh Tahiri.

Ndërkaq, mocioni i thirrur nga PDK, është mbështetur nga dy partitë opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat