Rama: Ibrahim Rugova, njeriu i madh i historisë së Kosovës

Aktuale

Rama: Ibrahim Rugova, njeriu i madh i historisë së Kosovës

Më: 21 janar 2022 Në ora: 17:51
Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përkujtuar sot në 16-vjetorin e vdekjes ish-presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova.

Rama e ka cilësuar atë njeriun e madh të historisë së Kosovës.

“Në këtë ditë të ngarkuar emocionale të vitit, kujtojmë edhe njeriun e madh të historisë së Kosovës, udhëheqësin më atipik ndër të shquarit e historisë sonë, presidentin e parë të shtetit tjetër të pavarur të shqiptarëve, Ibrahim Rugovën, i cili u nda nga jeta sot e 16 vjet më parë, por në çdo vit që kalon ylli i tij rritet në qiellin e kujtesës sonë kombëtare”, shprehet Rama.

Presidenti Rugova ka vdekur më 21 janar të vitit 2006, ku u varros me nderime të larta shtetërore dhe ushtarake.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat