​Qeveria themelon këshillin organizativ për shënimin e 14 vjetorit të Pavarësisë

Aktuale

​Qeveria themelon këshillin organizativ për shënimin e 14 vjetorit të Pavarësisë

Më: 21 janar 2022 Në ora: 19:46
Foto ilustrim

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike, në të cilën ndër të tjera ka themeluar Këshilli Organizativ për shënimin e katërmbëdhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

Në këtë këshillë bëjnë pjesë:

1. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, kryesuese; 

2. Përfaqësues, Ministria e Mbrojtjes, anëtar; 

3. Përfaqësues, Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, anëtar; 

4. Përfaqësues, Ministria e Punëve të Brendshme, anëtar dhe 

5. Përfaqësues i Zyrës së Kryeministrit, anëtar.

Në përbërje të Këshillit ftohen që të dërgojnë nga një përfaqësues edhe:

1. Përfaqësues, Zyra e Presidentes, anëtar;

2. Përfaqësues, Kuvendi i Republikës së Kosovës, anëtar;

3. Përfaqësues, Komuna e Prishtinës, anëtar; 

4. Kryetarët e Organizatave të dala nga Lufta e UÇK-së, anëtar;

5. Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, anëtar dhe

6. Përfaqësues të OJQ-ve. 

Në bazë të vendimeve të Komisionit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil, Qeveria i ka rishqyrtuar duke i plotësuar proceduralisht dhe kështu rikonfirmuar vendimet me Nr. 34/39 të datës 13.10.2021 dhe 11/44 të datës 21.11.2021 nëpërmjet të cilave ka shfuqizuar dy vendime të qeverisë së mëparshme; atë me Nr. 13/59 të datës 21.01.2021 për vazhdimin e mandatit të Sekretarit të Përgjithshëm në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit dhe vendimin me Nr. 16/31 të datës 21.09.2020 për emërimin e Sekretarit të Përgjithshëm në Këshillin e Sigurisë së Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat