Gërvalla për mediumin grek: Kosova është dhe do të mbetet shtet i pavarur

Aktuale

Gërvalla për mediumin grek: Kosova është dhe do të mbetet shtet i pavarur

Më: 25 janar 2022 Në ora: 22:49
Donika Gërvalla

Zëvendëskryeministrja e Kosovës dhe ministrja e Jashtme e Diasporës, e cila ishte në Athinë ditët e fundit, ka dhënë një intervistë për një medium atje, ku ka shpjeguar se Kosova po kërkon marrëdhënie më të ngushta me Greqinë, të cilën ajo e përshkruan si një “aktor të rëndësishëm dhe të mençur” në Ballkan.

Në të njëjtën kohë, në intervistë ajo insiston në nevojën që dialogu Beograd-Prishtinë të jetë kuptimplotë, duke argumentuar se Serbia duhet të pranojë “që Kosova është dhe do të mbetet shtet i pavarur”. Në këtë kuadër, ajo i kërkon Athinës të luajë një rol ndërmjetësues në këtë çështje, duke theksuar qartë orientimin perëndimor të Kosovës.

Mediumi grek, qysh në titull e citon kryediplomaten Gërvalla të këtë deklaruar se Kosova nuk po e lut Greqinë për njohje.

“Ministrja e Jashtme e Kosovës Donika Gervalla – Schwarz: “Nuk po lusim Greqinë për njohje””, e titullon intervistën me kryediplomaten e Kosovës mediumi grek To Vima.

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Jashtme e Kosovës, në intervistë, kërkon nga Athina që të luajë rol ndërmjetësues në dialogun Beograd-Prishtinë, duke theksuar orientimin perëndimor të vendit të saj.

“Ne jemi mjaft optimistë për marrëdhëniet tona me Greqinë. Greqia është një aktor domethënës dhe i mençur në këtë pjesë të Evropës, që është fqinjësia jonë e përbashkët. Ne të gjithë jemi të interesuar për stabilitet dhe për intensifikimin e bashkëpunimit ekonomik, kulturor dhe politik. Jam i lumtur që takoj sërish anëtarë me ndikim të komunitetit të biznesit grek, të cilit pata privilegjin t’i drejtohem gjatë pandemisë në internet dhe në Selanik tashmë më parë. Në të njëjtën kohë, jam e lumtur që takoj të tjerë, si ekspertë të çështjeve të jashtme evropiane, për një shkëmbim këtu për herë të parë”, ka thënë Gërvalla.

“Bashkëpunimi tregtar dhe ekonomik dhe dialogu për të ardhmen tonë të përbashkët evropiane janë gjithmonë të përshtatshme për të hapur rrugën për afrimin e vendeve tona dhe njerëzve tanë. Por unë gjithashtu besoj në ndikimin e jashtëzakonshëm të shkëmbimit kulturor dhe shkëmbimit të të rinjve. Kështu që unë kam ftuar personalitete të mëdha greke të bashkëveprojnë veçanërisht me të rinjtë tanë, për shembull, në universitetet tona dhe ne mund të mendojmë për ekspozita të përbashkëta për traditën, historinë dhe kulturën tonë të përbashkët evropiane gjithashtu”, shtoi ajo.

Kryediplomatja ka thënë se Kosova dhe Greqia kanë trashëgimi dhe kulturë të lashtë dhe se për këtë qytetarët e të dyja vendeve dinë shumë pak.

“Më duket se shumë qytetarë në të dy vendet tona nuk dinë mjaftueshëm për trashëgiminë tonë të përbashkët dhe se dy kulturat tona më të lashta në Evropë kanë shumë më tepër të përbashkëta siç perceptohet nga shumë njerëz. Në përgjithësi, më duket se të dy vendet tona dhe njerëzit e tyre shohin potencialin për t’u afruar gjithnjë e më shumë në të gjitha këto fusha. Kështu që jam shumë optimist se do të vazhdojmë të ecim në drejtimin e duhur”, tha Gërvalla

E pyetur se a është e mundur në një të ardhme të afërt, Greqia ta njoh Kosovës, Gërvalla u përgjigje, se njohja nga Greqia do të ishte një kontribut i guximshëm historik për stabilitetin dhe paqen e qëndrueshme në rajon dhe më gjerë, duke shtuar se për njohje nuk po i lutet Greqisë, pasi tashmë Kosovën e kanë njohur shumica e shteteve të BE-së.

“Me fqinjin tonë Greqinë, ne ndajmë një histori të gjatë dhe vlera të përbashkëta evropiane. Afrimi me vendin në lagjen tonë që është djepi i demokracisë do të thotë shumë për ne. Sigurisht, pozicioni ynë si një qeveri e re, shumë pro-evropiane është e qartë. Jemi të sigurt dhe të bindur se vendimi i Greqisë si një lojtar kritik në rajon do të ishte një kontribut i guximshëm historik për stabilitetin dhe paqen e qëndrueshme në zonë dhe më gjerë”.

“Ne nuk po lutemi pasi jemi njohur tashmë nga shumica e anëtarëve të BE-së dhe NATO-s, duke përfshirë anëtarët kryesorë. Jo vetëm për Kosovën, por për rajonin më të gjerë, do të ishte një veprim racional nëse pesë anëtarët e mbetur të BE-së do ta njihnin situatën aktuale në Ballkan. Kjo do t’i shtynte aktorët në zonë dhe ata që ende po përpiqen të destabilizojnë atë pjesë të Evropës nga jashtë, të rillogariteshin dhe të pajtoheshin gjithashtu me këto realitete të reja”, u përgjigj kryediplomatja kosovare për mediumin grek.

Duke përmendur ndikimin rus në Ballkan, Gërvalla tha se njohja nga Greqia nuk është vetëm çështje mes dy vendeve.

“Prandaj, nuk është vetëm një çështje dypalëshe. Ajo duhet parë gjithashtu në kontekstin më të gjerë të konkurrencës gjeopolitike midis autokracive dhe demokracive të lira liberale si Greqia dhe Kosova. Nuk duhet të presim derisa forcat e destabilizimit dhe të ndarjes të jenë bërë shumë të forta në rajon dhe të ndajnë me sukses NATO-n dhe BE-në për këtë çështje. Por ne nuk po bëjmë presion pasi respektojmë sovranitetin e miqve dhe partnerëve tanë. Ne ofrojmë sigurimin e stabilitetit për Evropën Juglindore, për BE-në dhe NATO-n dhe i sigurojmë të gjithë se Kosova do të jetë një partner evropian i besueshëm dhe i besueshëm”, tha Gërvalla.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat