Ben-Meir: Kosova s’duhet bërë peng i mungesës së marrëveshjes me Serbinë

Aktuale

Ben-Meir: Kosova s’duhet bërë peng i mungesës së marrëveshjes me Serbinë

Më: 25 janar 2022 Në ora: 23:24
Alon Ben-Meir

Eksperti amerikan, Alon Ben-Meir ka folur rreth dialogut Kosovë-Serbi dhe arritjen e mundshme të një marrëveshje mes dy shteteve.

Përmes një postimi në Facebook, Ben-Meir ka thënë se për sa kohë që Rusia vazhdon të bllokojë pranimin e Kosovës në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara dhe për sa kohë që Moska dëshiron të pengojë pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian, do të jetë e vështirë të arrihet një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë.

“Prishtina duhet të jetë e hapur të bashkëpunojë me Serbinë në çfarëdo niveli për aq kohë sa bashkëpunimi nuk cenon pavarësinë e saj”, ka shkruar ndër të tjerash ai.

Ben-Meir ka thënë se Kosova nuk duhet ta lejojë veten të bëhet peng i mungesës së një zgjidhjeje me Serbinë, pasi që kjo sipas ekspertit amerikan është pikërisht ajo që duan Beogradi dhe Moska.

Postimi i plotë:

Për sa kohë që Rusia vazhdon të bllokojë njohjen e Kosovës nga KS i OKB-së dhe për sa kohë që Moska dëshiron të pengojë Serbinë që të anëtarësohet në BE, do të jetë e vështirë të arrihet një marrëveshje ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Thënë kështu, Prishtina duhet të jetë e hapur për të bërë transaksione me Serbinë në çdo nivel përderisa një bashkëpunim i tillë nuk cenon pavarësinë e saj. Kosova nuk duhet ta lejojë veten të bëhet peng i mungesës së një zgjidhjeje me Serbinë, gjë që është pikërisht ajo që duan Beogradi dhe Moska. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat